Ana sayfa Dünyada Havacılık Sivil Havacılık Güvenliği için İşbirliği

Sivil Havacılık Güvenliği için İşbirliği

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havacılık güvenliği ortaklarını; küresel standartlar ,işbirliği ,diyalog ve verilerin etkin kullanımına dayanan güvenlik düzenlemesine bağlılıklarını güçlendirmeye davet etti.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havacılık güvenliği ortaklarını; küresel standartlar ,işbirliği ,diyalog ve verilerin etkin kullanımına dayanan güvenlik düzenlemesine bağlılıklarını güçlendirmeye davet etti.

“Güvenlik, havacılığın içinde olan herkes için en öncelikli konudur ve havacılık, uzun mesafeli seyahatin en güvenli şeklidir. Geçen yıl 40 milyondan fazla güvenli uçuş yapıldı. Bu, hepimizin gurur duyabileceği bir başarı. IATA Genel Direktörü ve Genel Müdürü Alexandre de Juniac, “Bu başarı küresel standartlara, işbirliğine ve verilerin değerine duyulan saygı ile mümkün oldu” dedi.

Kore Seul’deki IATA Güvenlik ve Uçuş Operasyonları Konferansı’nda konuşan De Juniac, hava kazası araştırmalarını, küresel standartlarda daha fazla işbirliğin gerekli olduğu önemli bir alan olarak belirtti:”Küresel standartlar var, ancak evrensel olarak uygulanmıyor. Soruşturma süreci, küresel standartları oluştururken en önemli öğrenme araçlarımızdan biridir. Bununla birlikte, yakın tarihli bir araştırma, son on yılda meydana gelen yaklaşık 1.000 kazadan yalnızca 300 civarında kazanın rapora sahip olduğunu gösterdi. Ve bunların çoğu geliştirilmesi gereken raporlar. Kazalardan ders almak için eksiksiz, erişilebilir ve zamanında hazırlanan raporlara ihtiyacımız var. Ayrıca, devletlerin kaza için belirlenmiş tarafların soruşturmalarına katılmak için yapılan küresel anlaşmalarda yer alan standartlara ve süreçlere eksiksiz uymalarını istiyoruz “dedi.

De Juniac, endüstri deneyiminin ve bilgi birikiminin yeni düzenlemeler ve standartlarda kullanılmasını sağlamak için düzenleyiciler ve endüstri arasında daha fazla etkileşim olması yönünde çağrıda bulundu.”Güvenli ve tehlikesiz uçuşlar konusunda ortak bir amaca sahibiz. Geçtiğimiz ay ABD ve İngiltere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan yapılan bazı uçuşlarda büyük elektronik cihazların yolcu kabinlerine sokulmayacağını açıkladı.  Bu karar alınırken havayolu şirketlerine danışılmadı ve bu önlem tutarsızlıklarla kamuoyunun güvenini sarstı. uçakta bulunan lityum pil konsantrasyonlarına ilişkin güvenlik endişeleri mantıklı ya da değildi. Ama bu konudan çıkarılacak çok ders var mesela hükümetlerin daha çok bilgi paylaşması , sektörle iletişim halinde olması ve hükümetlerin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) küresel bir hava güvenliği planı geliştirmesine destek sağlaması lazım. ”

Güvenliği artırmak için veri kullanımının geliştirilmesi konusuna dönen Juniac, hız ve yenilik çağrısında bulundu.”Her gün 100.000 güvenli uçuştan elde edilen veriler bir sonraki tehdidin veya riskin nereden gelebileceğini anlamamıza yardımcı olabilir. Hızla bu alanda ilerlememiz gerekiyor. IATA Küresel Havacılık Veri Yönetimi programı (GADM), geleceğimiz için hayati önem taşıyor. 470’den fazla örgütlenmenin verilerini içerir. IATA’nın Uçuş Veri Değişim Programı aracılığıyla sağlanan bilgiler, GADM’nin bir parçasıdır ve tanımlanmış uçuş kaydedici verilerinin analizi yoluyla potansiyel tehlikeleri belirlemeye yardımcı olur” dedi.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulan bir diğer konu ise hava limanları çevresinde dronların kullanılması ve bunların havacılık için potansiyel tehlike içermesidir.”Drone sahiplerinin büyük bir çoğunluğu cihazlarını sorumlu bir şekilde kullanıyor ancak kayıtlardaki kaza sayısı da git gide artıyor. ICAO’da, hava sahasını insanlı uçaklarla paylaşacak donanıma sahip olan daha büyük uçaklar için standartlar üretmeye yönelik önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bununla birlikte,yenileme amaçlı veya ticari amaçlı kullanıma sahip daha küçük sürücülerin, hava taşımacılığı ve iniş operasyonları için kullanılan hava sahasından uzak tutulmasını sağlamalıyız.”Jun Jacques, “Bir veri tabanı, tüm hissedarlar arasındaki diyalog ve küresel standartlar, sistem güvenliği veya verimliliğinde herhangi bir bozulma olmadan dronlar tarafından sunulan büyük fırsatlardan yararlanabilmemiz için yardımcı olacaktır” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK