Ana sayfa Güncel Rusya Uçak Üretti

Rusya Uçak Üretti

Rusya yıllar sonra uçak üretti. MS-21-300 isimli uçak Rusya’nın Sovyetler Birliği döneminden beri ürettiği ilk uçak. Üretilen bu uçağın Boeing ve Airbus’a rakip olması bekleniyor.

Rusya’nın yeni geliştirdiği yolcu uçağı MS-21-3000 orta menzilli bir yolcu uçağı. Dün ilk deneme uçuşunu yapan uçak bu uçuşu başarıyla tamamladı.Uçağı imal eden Irkut Corporation ve bağlı olduğu devlet kuruluşu United Aircaft Corporation (UAC), dün yaptıkları açıklamada, MS-21-300 modeli uçağın 1,000 metre irtifada saatte 300 km hızla 30 dakikalık başarılı bir uçuş yaptığını duyurdular.

Rusya’nın bu atılımının en önemli sebebi Ukrayna krizi. Bu krizden sonra Rusya dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik çalışmalara hız vermişti.

Uçağın, medyaya daha önce haber verilmeyen ilk uçuşundan üç hafta önce de Çin, kendi imalatı C919 modeli yolcu uçağının ilk uçuşunu yapmıştı. Bu gelişmeler, Boeing ve Airbus şirketlerinin başı çektiği sektörde büyüyen rekabeti gösteriyor.

Ancak Batılı analistler, Okyanus aşırı uçuşlar yapan uçak sektörünü elinde tutan Boeing ve Airbus ikilisini geçmenin çok büyük bir çaba gerektireceğini söylüyorlar. Batılı havacılık kaynakları da, ilk uçuşun kısa süresini ve görece düşük irtifada yapılmasını hayretle karşıladılar. Kuzey Amerika ve Avrupa yapımı benzer uçakların ilk uçuşları genellikle 3-4 saat sürüyor.

Batılı bir uçuş deneme mühendisi, “Ya uçakta ciddi bazı sınırlamalar var, ya da bir şey oldu ve uçuşu kısa kestiler” dedi. Bir UAC yetkilisi ise uçuş süresinin, havada denenmesi gereken her yönünün denenmesine yetecek kadar uzun olduğunu söyledi. Çift motorlu MS-21 uçağı iki modelde üretilecek: MS-21 300 160 ile 12111 koltuklu olacak. Daha sonra üretilecek olan MS-21-200 modeli ise 130 ile 165 arasında koltuk taşıyacak.

Üretimin önümüzdeki iki yılda başlaması bekleniyor. Rus medyası yerli ve yabancı pek çok şirketin şimdiden satın alım sözleşmesi yaptığını duyurdu. Menzili 6,000 km olan MS-21, Boeing 737 ve Airbus 320 tipi uçaklarla rekabet edecek.

BİR CEVAP BIRAK