Ana sayfa Güncel Rus Yolcu Uçağı MC-21 Yerdeki İlk Yolculuğunu Gerçekleştirdi

Rus Yolcu Uçağı MC-21 Yerdeki İlk Yolculuğunu Gerçekleştirdi

Rusya Birleşik Uçak Şirketi iştirakı İrkut tarafından üretilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin ilgilendiğini söylediği MS-21 tipi yolcu uçağı, yerdeki ilk yolculuğunu (rule) gerçekleştirdi.

Rusya Birleşik Uçak Şirketi, yaptığı açıklamada “İlk uçuşuna yönelik hazırlıklar çerçevesinde uçağın sistemleri kontrol ediliyor, rule ve benzeri işlemler gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLGİ DUYMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova’daki Türk-Rus Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının başında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin MS-21 tipi uçaklara ilgi duyduğunu söylemişti. İrkut şirketi de, bazı Türk havayolu şirketleriyle görüşme halinde olduklarını belirtmişti.

737 MAX VE A320 İLE REKABET EDECEK

MC-21-300’ün pazardaki rakipleri Boeing 737 MAX ve A320 modelleri olacak. Ancak Rusya, batı yapımı uçaklara karşı pazarda işlerinin çok zor olacağının farkında. “Yıllardır pazarı domine eden Boeing ve Airbus uçakları ile rekabet etmenin kolay olmayacağını biliyoruz” diyen Irkut şirketinin ana iştirakçisi Rusya Birleşik Uçak Şirketi’nin başkanı Yury Slyusar, MC-21’in sınıfındaki en rekabetçi uçak olduğunu, kompozit kanatlar, aviyonik, motorlar gibi yeniliklerinden dolayı yolcuları, havayollarının taleplerini karşılayacağına inandıklarını kaydetti

RUSYA’NIN ÜRETTİĞİ İKİNCİ YOLCU UÇAĞI

150-212 kişilik kısa ve orta menzilli çift motorlu yolcu uçağı olan MS-21, Sukhoi SuperJet100’den sonra Rusya’nın tarihinde ürettiği ikinci yolcu uçağı. MS-21’lerin test uçuşlarına bu yıl başlanması planlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK