Ana sayfa Güncel Kale Grubu Uçak Motoru Üretecek

Kale Grubu Uçak Motoru Üretecek

Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru geliştirmek ve üretmek için işbirliği kararı aldı. İki şirket F-16’ların yerini alacak TF-X için de motor üretecek.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında dağıtılan bültene göre yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla şirket kurulacak.

Kale Grubu Türkiye’nin savaş uçağı projesi Milli Muharip Uçağı’nın da (TF-X) aralarında bulunduğu askeri ve sivil alanlarda uçak motoru geliştirmeyi hedefliyor.

F-16 savaş uçaklarının yerini 2023 itibariyle TF-X’ler almaya başlayacak. F-16 savaş uçaklarının yerini 2023 itibariyle TF-X’ler almaya başlayacak.

2023 yılı itibarıyla F-16’nın yerini almaya başlayacak Milli Muharip Uçağı, çift motoru, kanadındaki Türk bayrağı logosu ve tasarımıyla dikkat çekiyor. TUSAŞ, Milli Muharip Uçağı’yla ilgili detayları ilk kez IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergileyecek. TSK ihtiyaçları kapsamında, teknolojik yönden bağımsız bir hava gücü olma yolunda çok önemli bir adım olan TF-X benzetimli maketi ile ilk kez TUSAŞ standında katılımcılarla buluşacak.

F-16’LARIN YERİNİ ALACAK

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alacak uçağın özellikleriyse göz dolduruyor. Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında tasarlanan TF-X’te yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu ekipmanlar bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK