Ana sayfa Havalimanları Dünyanın En Gereksiz Havalimanı

Dünyanın En Gereksiz Havalimanı

Büyük Okyanus’taki eşsiz güzelliklerden biri olan İngiltere’ye ait St.Helena adası bir havalimanına ev sahipliği yapıyor.Bu havalimanının en öne çıkan özelliği ise işe yaramaz olması.

St.Helena adasına 285 milyon sterlin harcamayla kurulan havalimanı dünyanın en gereksiz havalimanı olarak nitelendiriliyor.Adaya genellikle, İngiltere Kraliyet Posta İdaresi’nin çalışan son gemilerinden biri olan RMS Saint Helena’yla beş gün süren bir yolculuğun ardından ulaşılıyor.

St. Helena’daki havaalanı resmen geçen yılın Haziran ayında açılmıştı. Ancak tehlikeli derecede şiddetle esen rüzgârlarda büyük jetler havaalanına inemiyor.British Airways adına Comair tarafından işletilen uçak Boeing 737-800 tipi uçak da ancak üç denemenin ardından adaya inebildi. Uçakta 60 yolcu bulunuyordu.

4534 kişinin yaşadığı adadaki havaalanının maliyeti kişi başına 63 bin sterlin (290 bin TL).İngiltere hükümeti adaya bir havalaanı yapılmasına 2005’te karar vermiş ancak uygun bir inşaat firması bulunamaması ve küresel mali kriz nedeniyle inşaat 2011’de başlayabilmişti. Havaalanıyla ilgili geçen yıl hazırlanan bir resmi raporda, zorlu hava koşullarının hesaba katılmaması “şaşırtıcı” ifadesiyle eleştirilmişti.

BİR CEVAP BIRAK