Ana sayfa Dünyada Havacılık Comac, C919’un İlk Uçuşu İçin 5 Mayıs Cuma Gününü Belirledi

Comac, C919’un İlk Uçuşu İçin 5 Mayıs Cuma Gününü Belirledi

Comac, çoktan etkinlik için Şangay’a uçmakta olan yabancı konuklarıyla C919 dar gövdeli uçağın ilk uçuşu için 5 Mayıs Cuma gününü ayarladı.

Çinli üretici daha önce uçuş için 6 mayısı planlamıştı, ancak kaynaklar bunun o zamandan beri 5 Mayıs’a kaydığını söylüyor. Şimdi 6 Mayıs Cumartesi, uçağın önceki gün uçamaması halinde yedek olarak görev yapıyor. Her iki günün havasının güneşli olduğu tahmin edilmektedir.

Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı’nın dördüncü pistinin yakınlarında 2.000 konuk ağırlayacak bir tören düzenlenecek. Ülkenin nüfuzlu siyasilerinin birçoğunun da katılımı bekleniyor.

Comac, 22 Nisan’da Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden özel bir uçuş izninin yanı sıra geçici sivil uçak kaydı ve uçak istasyonu lisansı aldı. Uçuş izni ve istasyon ruhsatı, 31 Mayıs’ta sona erecek.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı C919’u belgelemek için çalışmalara başladı ve Şanghay’da CAAC ile birlikte 28 Nisan’da bir güvenlik konferansı düzenledi. FlightGlobal, geçtiğimiz Kasım ayında Comac’ın C919’un EASA ile tip yetkilendirme başvurusunu Çin düzenleyicisi aracılığıyla sunduğunu bildirdi.

Bu, Comac’ın gelişmekte olan dar gövdesinin batı sertifikasyonu için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden uzaklaştığını doğruluyor ve uluslararası olarak C919’u pazarlama niyetini gösteriyor. CAAC’ı gölgeleyen yıllara rağmen ABD düzenleyici kuruluşu ARJ21 bölgesel jet onayını henüz vermedi.

Comac, o zamandan beri China Eastern Airlines’ın başlangıç müşterisi olacağı C919 için 570 adetlik taahhüt aldı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK