Ana sayfa Dünyada Havacılık Çift Koltuklu JF-17B İlk Uçuşunu Yaptı

Çift Koltuklu JF-17B İlk Uçuşunu Yaptı

Chengdu/Pakistan Aeronautical Complex JF-17 Thunder savaş uçağının iki koltuklu versiyonu ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Çin savunma sitelerindeki raporlar ve görüntüler, jetin, 27 Nisan’da Chengdu’dan saat 11.44’te ilk uçuşunu yaptığını gösteriyor.

2016 başlarında, bir program görevlisi, ilk uçuşun 2016 sonlarında gerçekleşeceğini söyledi; ancak Çinli İnternet kaynakları bu gecikmenin hiçbir sebebi olmadığını belirtti.

Yetkililer ayrıca, iki kişilik versiyonun JF-17B olarak belirleneceğini ve tek koltuklu versiyonla aynı kabiliyete sahip olduğunu söyledi.

İlave koltuğun yanı sıra önemli bir değişiklik ise ilave bir yakıt deposu içeren arka yüzdür. Bu JF-17B’nin yakıt yükü tek kişilik versiyonu ile karşılaştırılabilir demektir.

Çin’den gelen görüntü, başka bir değişikliğin ise dikey dengeleyicinin olduğunu gösteriyor. Daha büyük görünmesinin yanı sıra, daha sığ bir açı ile yükseliyor.

JF-17’nin tek operatörü Pakistan Hava Kuvveti. Bir yetkili, 2015 Paris hava gösterisinde FlightGlobal’a bir ihracat müşterisi ile bir sözleşme imzalandığını söyledi ancak müşterinin kimliğini ve sözleşmenin ayrıntılarını henüz ortaya çıkarmadı.

Klimov RD-93 motoruyla güçlendirilen JF-17, dünya hava kuvvetlerini geliştirmek için düşük maliyetli bir savaş uçağı olarak görülüyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

 

BİR CEVAP BIRAK