Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing, 737 Max 8’in Test Uçuşlarına Devam Ediyor

Boeing, 737 Max 8’in Test Uçuşlarına Devam Ediyor

Boeing, 737 Max 8’in olası bir motor hatasını incelemek üzere iniş yapmak zorunda olduğunu açıkladıktan 2 gün sonra test uçuşlarına devam etti.

FlightAware’e göre, 737 Max 8 test uçağı, Seattle’daki Boeing uçuş test merkezinden saat 12.44’te kalktı.

Boeing, 12 mayısta yaptığı bir açıklamada, “Bugün 737 Max 8 uçuş aktivitelerinin bazılarına devam ettik ve düzenleyici kurumlar bu hareketi destekliyor.” dedi.

Motor tedarikçisi CFM International, açıklayacak başka bilgiye sahip olmadığını söyledi.

CFM, Boeing’e geçtiğimiz hafta, Leap-1B motorunun düşük basınç türbini için tedarik edilenlerden birinin üretim hatası olabileceğini bildirdi. GE Aviation ve Snecma ortak girişimi, kusurun ne olduğunu bulmak ve problemden etkilenen motor sayısını belirlemek için tedarikçiyle birlikte çalışıyor.

Snecma, düşük basınçlı türbini tasarlamaktan sorumlu uçak ve roket motoru üreticisidir.

Olay, Boeing’in Lion Air Group’un bir yan kuruluşu olan başlatma müşterisi Malindo’ya ilk 737-8’i teslim etmeyi planlanladığı tarihten sadece haftalar önce ortaya çıktı. Teslimatın önümüzdeki hafta başlaması bekleniyordu ve Boeing hala kilometre taşı etkinliğinin Mayıs ayında resmi olarak planlanmasını bekliyor. Hizmete girmesi ise haziran ayı sonuna planlanıyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi, 13 aylık bir uçuş testi seferinden sonra 737-8 için Boeing’e bir tip belgelendirmesi verdi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK