Ana sayfa Güncel Ukrayna’ya Vizesiz Seyahat Anlaşması İmzalandı !

Ukrayna’ya Vizesiz Seyahat Anlaşması İmzalandı !

Ukrayna ile Türkiye arasında vizesiz seyahat imkanı sağlayan anlaşma Ankara’da imzalandı. İki ülke ayrıca ortak uçak üretimi için de işbirliği yapacak.

Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman’ın Türkiye ziyareti turizm ve eğitim alanında yeni işbirliklerini beraberinde getirdi. Başbakan Binali Yıldırım ile Groysman’ın Çankaya Köşkü’ndeki görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi. Törende, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında ‘Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma’ imzalandı. Anlaşmaya göre Türk vatandaşları ve Ukrayna vatandaşları sadece kimlik kartı göstererek seyahat edebilecek.

YILDA 1 MİLYON TURİST GELİYOR

Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada iki ülke arasında vize muafiyeti anlaşması imzalandığını ve ülke vatandaşlarının artık yalnızca kimlikle seyahat edeceklerini söyledi. Yıldırım, “Ukrayna ile turizm alanındaki durumumuz iyiye gidiyor. Geçen yıl Ukrayna’dan 1 milyonun üzerinde ziyaretçimiz oldu. Bu yeni muafiyet rejimiyle bu rakamın hem Türkiye’den Ukrayna’ya hem Ukrayna’dan Türkiye’ye gidiş gelişleri çok daha fazla artıracağını göreceğiz. Buna inanıyoruz. Bu ihtiyaçları karşılamak için hava ulaşımında gelişmeye ihtiyaç var. Yeni seferlere ihtiyaç var. Bunları da karşılıklı yetkililerimiz planlamalarını yapacaktır” dedi.

TEKNOLOJİDE İKİ ÜLKE GÜÇBİRLİGİNE GİDECEK

Ukrayna Başbakanı Groysman ise iki ülke arasında artık kimlikle seyahat edilebileceğini dile getirerek, Türkiye ile müzakerelerin sağlam bir temel üzerine kurulduğunu vurguladı. Ukrayna’nın son derece güvenilir bir ortak olduğunun altını çizen Groysman, şunları söyledi: “Sayın Başbakan ile birlikte özellikle üzerinde durduğumuz noktalardan biri, uçak üretimi konusunda çabalarımızı bir araya getirmek. Ukrayna’nın bu anlamda önemli bir teknoloji alt yapısı var. Türkiye’nin de önemli bir teknoloji alt yapısı mevcut. Çabalarımızı bir araya getirip ortaklaşa uçak üretebiliriz.”

3.5 milyar $ ticaret hacmi

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman Türkiye ziyareti öncesinde basına yaptığı açıklamada iki ülke arasında serbest ticaret alanı oluşturulması için çalışmalar yapılacağını söylemişti.

BİR CEVAP BIRAK