Ana sayfa Güncel THY Genel Müdürü Bilal Ekşi “Tablet Çözüm Değil”

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi “Tablet Çözüm Değil”

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, ABD ve İngiltere’ye Uçuşlarda Yolcuların Sadece Tabletlerinin Saklanması Çözüm Olmayacağını ve Diğer Elektronik Cihazlarında Uçak da Özel Bir Bölümde Saklanabileceğini Belirtti.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi açıklamasında, ABD ve İngiltere’nin uçaklarda cep telefonu dışındaki elektronik cihazların bagajda taşınmasına ilişkin kararını, Eski Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak hayretle karşıladığını dile getirdi, ” Eyvahlar olsun, diyorum. Güvenliğin ve emniyetin, ticarete alet edildiği bu kararı, büyük bir üzüntüyle karşılıyorum.” diye konuştu.

Türkiye’de Yine İlk Kez THY ile Havana

THY’nin sürekli büyüyen uçuşlarını artıran bir havayolu şirketi olduğunu anlatan Bilal Ekşi, söz konusu karara İstanbul Atatürk Havalimanı’nın dahil edilmesinin kendilerine büyük bir sürpriz olduğunu ifade etti. Bilal Ekşi ayrıca, ABD’ye yapılan seferlerin Amerika Transportation Security Administration (TSA) tarafından sürekli olarak denetlendiğini anlatarak, şunları açıkladı;

” Orada özel güvenlik hizmeti veriliyor. Özel güvenlik hizmeti veren firma da, ajans tarafından akredite olmuş bir ajans. Dolayısıyla uçağa giren tüm personel ve yolcuların üzerileri ile eşyaları özel güvenlik tarafından aranıyor. Uçağa erişim, bu özel güvenlik şirketinin kontrolünde yapılıyor. Bu kadar güvenlik önlemi alınmışken, bu da geçtiğimiz aylarda, Amerikan (TSA) tarafından yapılan denetimde herhangi bir problem bulunmamışken açıklanan bu listede İstanbul’un yer alması, bizi hayretler içinden bıraktı. Bu karardan hızlı bir şekilde geri dönüleceğini inanıyoruz. Çünkü havacılıkta ki güvenlik ve emniyetin, başka hiçbir şeyle karıştırılmaması ve başka ticari konulara alet edilmemesi gerekiyor. Bunun alet edildiğine dair şahsen eski bir Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak büyük kaygılarım var. Bundan üzüntü duyuyorum.” dedi.

THY’nin söz konusu karara karşı yolcuların konforlarının sağlanmasına ilişkin çalışmalar yaptığını anlatan Bilal Ekşi, “yolcuların kendi özel bilgisayarlarını, tablet ve diğer elektronik cihazlarını uçağa biniş anına kadar kullanabileceklerini, uçağa biniş aşamasında, yolcuların söz konusu elektronik cihazlarının bir personel tarafından yolcunun gözü önünde teslim alınarak, köpüklü bir muhafazaya sarılarak kırılmayacak özel bir bagaja yerleştirileceğine işaret ederek, özel olarak taşınacak bu bagajların, imza ya da yolcuların eşyalarının teslim alındığına dair verilen etiketler karşılığında yolculara teslim edileceğini, yolcuların eşyalarının kesinlikle zarar görmeyeceğini veya kaybolmayacağını garanti ettiklerini belirtti.”

BİR CEVAP BIRAK