Ana sayfa Dünyada Havacılık Kargo İletişiminde İşbirliği

Kargo İletişiminde İşbirliği

Cargo XML; havayollarının, nakliye firmalarının ve nakliyecilerin Dünya Gümrük Örgütü’ne ve yerel düzenleyicilere uymalarını kolaylaştırıyor.

IATA’nın Cargo-XML mesajlaşma standardı şimdi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından geliştirilen ve dünya çapında 90 ülke tarafından kullanılan otomatikleştirilmiş bir gümrük yönetim sistemi olan ASYCUDA World’e tamamen entegre edildi.

Cargo-XML’in ASYCUDA World’e entegrasyonu, programı kullanan havayolu şirketleri ve gümrük yetkilileri arasındaki elektronik haberleşmeyi bir standart haline getiriyor.

Yeni veri standardı, aynı mesajın birçok kez gönderilmesini engelleyip, tedarik zinciri boyunca iletişimi kolaylaştıyor.

Cargo-XML, havayolları ve nakliyecilerin Dünya Gümrük Örgütü’ne (WCO) ve yerel düzenleyicilere uymalarını kolaylaştırıyor.

IATA Global Head Cargo Başkanı Glyn Hughes, “Gümrük yetkilileri, havayolları ve diğer hava kargo şirketleri arasında standart bir hava kargo dijital mesajlaşma sistemine sahip olmak hem verimliliği ve ticareti artırmak, hem de sektördeki emniyet ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir” dedi.

“UNCTAD ile başarılı ortaklık, 90’dan fazla ülkedeki havayollarının, nakliyecilerin ve gümrüklerin aynı dijital dili konuşabileceği anlamına geliyor.”

“Sektör, küresel anlamda standart bir hava kargo mesajlaşma sistemine bir adım daha yaklaşıyor” diye ekledi.

UNCTAD Teknoloji ve Lojistik Bölümü Müdürü Shamika N. Sirimanne, elektronik veri transferinin gümrük modernizasyon programlarının ayrılamaz bir bileşeni olduğunu söyledi.

“Biz ASYCUDA sisteminde IATA Cargo-XML standartlarını desteklemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz, çünkü bu sistem ticari verimliliğin artmasına yardımcı olacak, gümrük işlem hacmini büyütecek ve risk değerlendirme prosedürleri aracılığıyla güvenliği artıracaktır” diye ekledi.

BİR CEVAP BIRAK