Ana sayfa Güncel İki Emekli Uçak Konya Havacılık Müzesinde !

İki Emekli Uçak Konya Havacılık Müzesinde !

Türk Yıldızlarının İki Emekli Uçağı Konya’da kurulan en büyük havacılık müzesine yerleştirildi. Hurdaya ayrılan bir A300 tipi yolcu uçağı da restorana çevrildi.

Türk Yıldızları akrobasi timinin motor ömrünü dolduran iki NF-5 uçağı, Konya’da kurulan Türkiye’nin havacılık konseptli en büyük parkına yerleştirildi. Hurdaya ayrılan A300 tipi yolcu uçağı da restoran olarak hizmet veriyor. Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk hava konseptli parkını açtı. 3. Ana Jet Üs Komutanlığı karşısına yapılan parka, Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timinin kullandığı ve motor ömrünü tamamlamış iki NF-5 jet uçağı konuldu. Su havuzlarına yerleştirilen uçaklar parkın simgesi oldu. Hizmet ömrünü dolduran ve hurdaya ayrılan 54 metre boyundaki Airbus A300 tipi uçak da, İstanbul’da 4 parçaya ayrılarak getirildiği parkta yeniden birleştirilerek 12 bin metrekarelik göletin üzerine yerleştirildi. Geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Türk Yıldızları restoranında 100 kişi aynı anda hizmet veriyor.

ŞEHİT OLDUĞU YERDE İSMİ YAŞAYACAK
İçin de havacılık müzesinin de yer alacağı Ankara karayolundaki parkın hemen karşısına 2012’de akrobasi uçağının düşmesi sonucu şehit olan Pilot Yüzbaşı Ümit Özer’in adını yaşatmak için bir park daha inşa edildi. Türk Yıldızları Parkı’nın Türkiye’nin en büyük havacılık temalı parkını olduğunu belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Türk Yıldızları Türk ordusunun, Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği, aynı zamanda Konya’mızın en önemli değerlerinden. Türk Yıldızları ülkemizi, şanlı bayrağımızı, dünyanın dört bir tarafında şerefle, başarıyla, gururla temsil ediyor. Bu parkı Türk Yıldızları’na ithaf etmekten gurur duyuyoruz. Şehit pilotumuz Ümit Özer, Türk Yıldızları’ndandı. Son ana kadar uçağı bırakmadı, belki de başka insanları korumak için şehit oldu. Hatırasını yaşatmak için de uçağın hemen düştüğü yere yaptığımız parkı halkımızın hizmetine sunduk” dedi.

BİR CEVAP BIRAK