Ana sayfa Dünyada Havacılık Hindistan, İkonik Tu-142 Filosunu Emekli Etmeye Hazırlanıyor

Hindistan, İkonik Tu-142 Filosunu Emekli Etmeye Hazırlanıyor

Hint donanması, mart ayı sonunda ikonik Tupolev Tu-142ME “Albatross” uzun menzilli deniz devriye uçaklarını emekli edecek.

New Delhi, fotografik ve radyo keşif misyonlarını yerine getirmenin yanı sıra öncelikle denizaltı öncesi savaş ve deniz devriye görevlerinde kullanılmış olan tek ihracat müşterisiydi.

Bakım masraflarının artması, eskime ile ilgili konular ve Hindistan’ın yeni Boeing P-8I deniz devriyesi ve anti-deniz altı savaş uçaklarının devreye sokulması, yaşlı tipin aşamalı olarak kaldırılmasına karar vermenin nedenleri olarak gösterildi.

Donanma kaynaklarına göre, 1988 yılında tanıtılan sekiz adet Taganrog yapımı Tu-142ME’nin sadece üçü faal olarak kalmaya devam ediyor. Bunlar Arakkonam INS Rajali ‘den 312 numaralı servis tarafından işletiliyor.

Hindistan’ın donanması şu anda sekiz P-8I’yi işletiyor ve dört tane daha sipariş vermiş. Boeing, 2020’de bir yıllık süre içinde tamamlanacak ek teslimatlara başlayacak.

Bu arada, donanma 2009’da kapsamlı bir orta ömür yükseltmesi gerçekleştirilen ve geçtiğimiz günlerde Zvezda Kh-35 anti-gemi füze ateşleme kabiliyetine kavuşan Ilyushin Il-38SD “Sea Dragons”(Deniz Ejderhası) envanterini elinde tutacak. Ayrıca Zvzezda Kh-35 anti-gemi füze ateşleme kabiliyeti geçtiğimiz ay gösterilmişti.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK