THY 2016 YILI FİNANSAL SONUÇLARI

Birazdan okuyacağınız özet analizin tam tersini okumaya eminim sizlerde alışmıştınız benim gibi son 10 yıldır. Fakat maalesef şimdi tam tersini okuyacağız hep beraber. 1 yıl kısa bir sürede 10 yılda inşa edilen bir marka bu kadar kısa sürede nasıl tüketilir onu okuyacağız hep beraber. Bir taraftan farklı yerlerde algı oyunları ve matematiksel hesaplarla birileri bu fiyaskodan başarı hikayesi çıkarmaya çalışacaktır fakat bu ülkeyi seven herkesin de gerçekleri öğrenmeye hakkı var. Gelin yeni yönetimin ilk karnesine hep beraber bakalım. Beslenme alışkanlığı hariç tüm notlar kırık maalesef.


YENİ YÖNETİMİN KARNESİ

Beslenme alışkanlığı: 5 (Pekiyi)

Arkadaşlarıyla iyi geçinme eş dost kayırma: 5 (Pekiyi)

Rekabet Edebilme Kabiliyeti: 0 (Zayıf)


IATA havayolları 2016 yılında 35.6 milyar USD kar elde ettiler. THY net operasyonel zarar 350 milyon dolar.  Yüzde 5.1 profit margin ile havacılık endüstrisinde tarihin en yüksek karlılığı elde edilirken THY net karı -0.8 %.

Sadece şu tabloya bir bakın. Geçen seneye göre operasyonel karlılıkta 1.3 milyar dolar gerileme var.Bu tabloyu maliyetleri azaltacağım diye uçakları Antalya da yatırmak fikri hangi yöneticinin ise lütfen açıklasın. Havayolu sektöründe işe ilk başladığında acemi bir arkadaşımın sözü geldi aklıma. Zaten zarar ediyor tüm uçakları yatıralım hiç değilse zarar sıfır olur demişti. 2016 da utilizasyon kaynaklı kar kaybı 224 milyon dolar.

Dış güçler gerçekten bizi yıkmaya çalışıyor. (!) Akaryakıt etkisi, kur etkisi gibi tüm dış faktörler lehimize çalışmış. Utilizasyon, doluluk, RASK ve Ry aleyhimize.

Bir de şu tabloya bakın. Bir yıldır tasarruf diye diye geçti giderin azaldığı iki kalem var. Birini yüzde 10.8 akaryakıt gideri azalmasıyla dış güçler.  Birini de yolculara hoşgeldiniz lokumu vermeyi kaldıran iç güçler. Yüzde 0.5 ikram giderlerinde azalma var . Bravo!

Bir yatırımcı olarak ben bir havayoluna yatırım yapacak olsam ilk olarak son 1 yıl RASK gelişimine bakarım. Hadi bakalım.

THY’nin maalesef geleceğini gösteren en iyi grafik. Tabloya bir isim verilecek olsa şu olurdu. Plansız büyüme ve anlamsız gelir kaybı.

Dolar Yen ve Euro’nun karşısında değer kazanmasa, ortalama jet yakıtı fiyatları düşmese bugün bir şirketin batışını konuşuyor olabilirdik.

Dış güçler sağ olsun.

2 Yorum

BİR CEVAP BIRAK