Ana sayfa Dünyada Havacılık Boom, Süpersonik Prototip Oluşturmaya Hazırlanıyor

Boom, Süpersonik Prototip Oluşturmaya Hazırlanıyor

Süpersonik uçağın geliştiricisi, projeyi ilk tasarım aşamasının ötesinde ilerletmek için 33 milyon dolarlık Series A finansmanı tamamladı.

Supersonic uçak geliştiricisi Boom Supersonic, prototipin geliştirilmesi ve inşasını tamamlanması ve sonik patlama testini de içeren ilk uçuş testini yapılabilmesi için yeterli parayı topladığını açıkladı. Toplam 33 milyon dolarlık finansman, Caffeinated Capital, RRE Ventures, 8VC ve Y Combinator’s Continuity Fund gibi çeşitli yatırım şirketlerinden sağlandı.

Y Combinator’un başkanı Sam Altman, “Boom’la ilk tanıştığımda, milyonlarca insana dünyayı daha erişilebilir hale getirmek için süpersonik uçuşu yeniden başlatma planlarından çok etkilendim” dedi. “O zamandan beri Boom, havacılık endüstrisinin önde gelen üreticileriyle ortaklıklar kurdu ve prototipin gelişiminde hızlı ilerleme kaydetti – Süpersonik rönesansının bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum.”

Boom Supersonic XB-1 jet

Boom’un planlanan uçağının Mach 2.2’de seyahat gerçekleştirebilmesi planlanıyor. Başarılı olursa, uçak şimdiye kadar üretilen en hızlı sivil uçak olacak. Boom ekibi, Wichita Eyalet Üniversitesi Kansas Havacılık Araştırmaları Ulusal Enstitüsü’ndeki Walter H. Beech Rüzgar Tüneli tesisinde rüzgar tüneli testlerini gerçekleştirdi.

Boom şu ana kadar toplam 41 milyon dolar topladı. Blom’un CEO’su ve kurucusu olan Blake Scholl, XB-1 prototoipindeki ilk uçuşun yaklaşık bir yıl içinde gerçekleşmesini planlıyor. XB-1, süpersonik uçağın yarım ölçekli bir prototipi olacak.

BİR CEVAP BIRAK