Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing 737 MAX 8, FAA Sertifikasyonu Kazandı

Boeing 737 MAX 8, FAA Sertifikasyonu Kazandı

737 MAX ailesinin ilk üyesi önümüzdeki aylarda müşterilere teslimat yolunda.

Boeing (NYSE: BA), bugün ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 737 MAX 8 uçaklarını ticari hizmet için onayladığını duyurdu. Boeing, önümüzdeki aylarda müşterilere ilk 737 MAX 8 teslimatını hazırlamanın nihai aşamasında.

Boeing, 737 MAX 8’e sertifikasyon kazanmak için dört uçakla bir yıl önce başlayan zemin ve laboratuvar testleri ile kapsamlı bir test programına girişti. Titiz sertifika sürecini takiben, FAA 737 MAX 8 için Boeing’e Değişiklik Tipi Sertifika verdi ve tasarımın gerekli havacılık yönetmeliklerine uygunluğunu doğruladı, güvenlir ve emniyetli olduğunu söyledi.

Boeing Ticari Uçaklar 737 MAX programının genel müdür yardımcısı ve genel müdürü Keith Leverkuhn, “Bu sertifika, tüm MAX ekibinin süreç boyunca uçak tasarımından uçuş testine kadar bağlılığı ve taahhüdünün gerçek bir kanıtıdır” dedi. “Renton ekibi önümüzdeki birkaç ay içinde 737 MAX uçağını almaya başladıklarında müşterilerimize üstün verimlilik, güvenilirlik ve tasarım sunmak için sabırsızlanıyor” dedi.

737 MAX 8, geliştirilecek ailenin ilk üyesi ve tek koridor pazarının kalbinde müşteri talebini karşılamaktadır. 737 MAX 8 yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını günümüzün en yakıt tasarruflu tek koridalı uçaklara göre yüzde 14 oranında azaltmaktadır.

737 MAX ailesi uçakları, tek koltuk pazarında yeni hedefler açacak koltuk maliyetlerini düşürerek ve daha geniş bir menzille müşterilerine üstün performans, esneklik ve verimlilik sunmak üzere tasarlandı. MAX 8 ve 9, 2019’da daha küçük MAX 7 ve daha yüksek kapasiteli MAX 200 tarafından izlenecekken, çalışmalar ve tartışmalar müşterilerin ailesinin büyümesine devam ediyor.

737 MAX, tek koridorlu pazarda en yüksek verimlilik, güvenilirlik ve yolcu konforunu sunmak için CFM International LEAP-1B motorlarının, Gelişmiş Teknoloji kanatlarının ve diğer iyileştirmelerin son teknolojisini içeriyor. Boeing tarihindeki en hızlı satılan uçak, dünya çapında 83 müşteriden bugüne kadar 3.600’den fazla sipariş topluyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK