Ana sayfa Dünyada Havacılık Bir İHA Yolunu Kaybettiğinde Neler Oluyor?

Bir İHA Yolunu Kaybettiğinde Neler Oluyor?

Amerika ordusu, İHA’larından birinin üç eyaleti geçerek uzun bir yolculuk yapma nedenini belirlemeye çalışıyor.

Bir çok drone için satış noktalarından biri; drone ile pilot arasındaki bağlantıyı kesen bir şey olması durumunda, makine eve dönüş yolunu bilir ve otomatik olarak döner. Tabii ki dönmediği zamanlar hariç, ABD ordusu ocak ayının sonunda bunu tecrübe etti.

Arizona’dan çalıştırılan bir Army Shadow RQ-7Bv2, bazı bilinmeyen sebeplerden ötürü, hava aracını 77 kilometre uzunluğundaki üssü korumak için oluşturulan planlanan görev profilini izlemek yerine, biraz gezip görme turuna çıkmaya karar verdi.

Shadow, 31 Ocak’ta kalkıştan sadece birkaç dakika sonra yerle temasını kaybetti ve Civil Air Patrol’un izleme verilerine göre, sonunda 12.000 feet yüksekliğe çıktı. 440 kiloluk Shadow irtibatını kaybettikten sonra, New Mexico’ya geçene kadar Arizona’dan doğuya doğru yöneldi ve açıklanamayan bir nedenle, kuzeye döndü ve Colorado’ya uçtu. Drone, kalkıştan beş buçuk saat sonra Güney Colorado üzerinde kayboldu.

Sonunda dağlardaki bir kampçı, kaybolduktan 10 gün sonra kalkış noktasından 632 mil ( 1017 km) uzakta bir ağaçta eksik kanatlı Shadow’un yerini belirledi. ABD ordusu da drone’un üreticisi Textron da olay hakkında yorum yapmadı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK