Ana sayfa Güncel ABD’den Sekiz Müslüman Ülkeye Elektronik Cihaz Yasağı !

ABD’den Sekiz Müslüman Ülkeye Elektronik Cihaz Yasağı !

ABD, sekiz ayrı ülkeden yapılan ABD seferlerinde, uçakların kabininde elektronik cihaz taşınmasını geçici olarak yasakladı.

ABD, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Fas, Katar, Suuidi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen uçakların kabininde elektronik cihaz taşınmasını geçici olarak yasakladı.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken AP haber ajansı, kendilerine konuşan bir ABD’li yetkilinin yasağın şu kentleri kapsadığını söylediğini bildirdi:

Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kuveyt (Kuveyt), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), İstanbul, Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri).

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün ise yaptığı açıklamada, henüz ABD’den bu konuda resmi bir bilgi gelmediğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak gelişmeleri takip ettiklerini belirten Üstün, “Uçuşlarımızdaki güvenlik uygulamaları normal olarak devam ediyor” dedi.

Yasağa göre yolcular kabinde diz üstü bilgisayar, tablet bilgisayar, fotoğraf makinesi, DVD oynatıcı ve elektronik oyun makineleri gibi cihazlar bulunduramayacak.

Ancak cep telefonlarına izin verilecek.

BBC’ye konuşan ABD’li bir yetkili ise, yasağın 10 havaalanında faaliyet gösteren dokuz havayolu şirketini etkileyeceğini belirtti.

CNN, Ürdün Kraliyet Havayolları şirketinin, Kuzey Amerika’dan ve Kuzey Amerika’ya yapılacak seferlerinde, kabinlerde elektronik cihazların yasaklanacağına dair bir tweet attığını, daha sonra bu tweeti sildiğini duyurdu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı da, bakanlığa bağlı Ulaştırma Güvenliği Teşkilatı da konuyla ilgili yorum yapmak kaçındı.

Bakanlığın gün içinde bir açıklama yapması bekleniyor.

Yasağa hangi havayolu şirketlerinin dahil olduğu ve ne kadar süreyle uygulanacağı bilinmiyor.

BİR CEVAP BIRAK