Ana sayfa Güncel 1 Mayıs’ta Küba’ya Uçuşlar Yok Sattı

1 Mayıs’ta Küba’ya Uçuşlar Yok Sattı

THY’nin İstanbul’dan Küba’ya başlattığı direkt uçuşlar, 1 Mayıs’ı Küba’da kutlamak isteyenlerin talebini artırdı. Birçok tur şirketinin 1 Mayıs turlarında yer kalmadı, Küba için alınan vize sayısı iki kattan fazla arttı.

Özellikle son birkaç yıldır 1 Mayıs’ı Küba’da kutlamak için düzenlenen turlara olan ilgi, Türk Hava Yolları’nın açtığı direkt uçuşla birlikte katlandı. Direkt uçuştan önce aktarmalı olarak 20-24 saat arasında ulaşılan Küba’ya, direkt uçuşla 10-12 saatte gidilebiliyor. Böyle olunca tur şirketlerinin 1 Mayıs kutlamalarını da içeren paket turlarına ilgi katlandı. Pek çok şirket Küba turunu ocak-şubat arasında bitirirken, bir kısmı da normalde tek sefer yaptığı turlarının sayısını 3’e, 4’e çıkardı. Bu yıl ayrıca Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun ölümünün ardından kutlanacak ilk 1 Mayıs olduğu için talep de artarak devam ediyor.

Hedef 15 bin kişi

Tur operatörleri direkt uçuşun başlamasıyla birlikte ilk tercih olduğunu belirtirken ortalama paket tur fiyatının 2 bin 300-2 bin 600 dolardan başladığını ifade ediyor. Aktarmalı uçuşlarla yapılan turlara da ilgi devam ediyor. Gelecek yıllarda ise tur şirketleri, Küba özelinde ve paket turlarında katılımın çok daha yüksek olacağına dikkat çekiyor.

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, İstanbul’dan Küba’ya gidiş sayısının 5 bini bulduğunu belirtirken, direkt uçuşlarla birlikte bu sayının 15 bine kadar çıkmasını beklediklerini söyledi. Onaran, “İstanbul’da Küba Konsolosluğu olmadığı için Küba vizesine imza atma yetkisine sahibim. Vize alım sayısı da katlandı. Hem 1 Mayıs özelinde büyük bir ilgi var, hem de Küba’ya gitmek için daha büyük bir talep oluştu” dedi. Onaran, normalde tek tur şeklinde planlama yaparken bu yıl 1 Mayıs özelinde 3 paket turla 100 kişiyi götüreceklerini dile getirdi.

BİR CEVAP BIRAK