Ana sayfa Güncel Türkiye’ye Turist Talebi Çakıldı, Havacılık Devinin Gelirleri Düştü

Türkiye’ye Turist Talebi Çakıldı, Havacılık Devinin Gelirleri Düştü

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak şirketi SunExpress’in hem yolcu sayısı hem de gelirleri Türkiye’ye gelen turist talebinde görülen azalmanın etkisiyle düştü.

Yolcu sayısı 2016 yılının tamamında yüzde 9 düşüşle 8 milyona gerileyen şirketin gelirleri de 1,1 milyar eurodan 1 milyar doların altına indir.

Türkiye’ye yolcu talebinde düşüş olduğunu belirten SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, yaşanan krizlere rağmen istikrarlı bir şekilde uçuşlarını devam ettirseler de 2015 sonuçlarının “biraz altında” kaldıklarını belirtti.

Bischof, “2016’da yaşanan bütün olumsuzluklara ve turizmdeki zor şartlara rağmen biz istikrarlı bir şekilde uçuşlarımıza devam ettik. 2016’da yaşananlar göz önüne alındığında, böylesine zorlu bir yılı bu şekilde atlatmak bizim açımızdan alınabilecek en iyi sonuçtur” dedi.

TÜRKİYE HALA CAZİP

Türkiye’nin hala turizm merkezi olarak cazibesini koruduğunu söyleyen Bischof şunları söyledi:

“Önceki yıllara göre Türkiye’de tatilini geçirmek isteyenlerde bir isteksizlik söz konusu. Ancak, batı Akdeniz’deki tatil bölgelerinin kapasitelerinin sonuna geldiğini görüyoruz. Bu bölgedeki fiyatlar oldukça yüksek kalıyor. Türkiye’deki kaliteyi ve fiyat seviyesini düşününce, 2017’de Türkiye’nin çok cazip bir tatil bölgesi olacağını düşünüyoruz. SunExpress Türkiye’nin güçlü bir turizm ortağı, aynı zamanda Türk iş aleminin de güçlü bir ortağı ve bu her zaman böyle kalacak. 2017’de de turizmde her şeyin daha iyiye gideceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda da kapasitemizde herhangi bir küçülmeye gitmiyoruz, tam aksine gelişen talebe anında cevap verecek şekilde pozisyon alıyoruz.”

SunExpress’in Türkiye ile Almanya arasında bir köprü olduğunu belirten Bischof, Almanya’da yaşayan 3 milyondan fazla Türk vatandaşı, Türkiye’nin 13 şehrinden Avrupa’daki, ağırlıklı olarak Almanya olmak üzere, 40 şehre karşılıklı olarak direkt tarifeli uçuşlar düzenlediklerini belirtti: “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘aileni de al, gel’ kampanyasını doğal olarak destekliyoruz. Aile, dost ve tatillerinin memleketlerinde geçirmek isteyenler için Türkiye’ye bir köprü durumdayız. Tatillerini Türkiye’de geçirmeleri için de kapmayalar yapıyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK