Ana sayfa Güncel Mücevherden Sonra İlk Sırayı Aldı

Mücevherden Sonra İlk Sırayı Aldı

1 milyar 677 milyon dolara ulaşan Savunma Sanayii, mücevherden sonra en yüksek birim fiyatla ihracat yapılan sektör oldu.

Savunma ve havacılık ihracatında 2016 yılında yüzde 1.4’lük bir artış gerçekleşti. Bu artışla birlikte 1 milyar 677 milyon dolara ulaşan Savunma Sanayii, mücevherden sonra en yüksek birim fiyatla ihracat yapılan sektör oldu.

TİM’den alınan verilere göre Türkiye, savunma ve havacılık ihracatını geçen yıla göre yüzde 1.4 oranında artırdı. Son dönemde yaşanan ikili ilişkilerdeki sıkıntılar ve zor bir süreçten geçen ekonomi yapısına rağmen, bu sektörde bir artış sağlandı.

TİM verilerine göre 2015 yılında 1 milyar 654 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, geçen yıl 1 milyar 677 milyon dolara yükseldi. Verilere göre ihracatın birim fiyatı 27.7 dolar oldu. Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında, yüksek bir birim fiyat olarak görüldü. Diğer yüksek birim fiyata sahip sektörler ise şöyle: Toplam sanayi mamulleri ihracat birim fiyatı 1.78 dolar, otomotiv 6.58 dolar, elektrik-elektronik-hizmet sektörü 4.9 dolar. En yüksek birim fiyata ise mücevher sektörü sahip, savunma sanayi 27.7 dolarla mücevher sektörünün ardından ikinci oldu. Mücevherin birim fiyatı 849.74 dolar olurken, savunma sanayiinden sonra ise en yakın sanayi kolu, 15.29 dolar ile tekstil ve hazır giyim oldu.

Bu arada önemli bir haber de TAI Genel Müdürü Temel Kotil’den geldi. Kotil, ATAK helikopterinin Pakistan’a ihraç edileceğini açıkladı. En üst seviyedeki platform ve sistemlerden oluşan bir saldırı helikopteri olan ATAK’ın ihraç edilmesi, bu alanda Türkiye’nin önemli bir başarısı olarak gösteriliyor. Temel Kotil’in İstanbul Düşünce Vakfında yaptığı açıklamada, ATAK helikopterin aylar içinde Pakistan’a satılacağını söyledi. Bilindiği gibi Pakistan devleti ağustos ayında ATAK helikopteri ile deneme uçuşu gerçekleştirmişti.

BİR CEVAP BIRAK