Ana sayfa Dünyada Havacılık Lufthansa, A350 Teslimat Çizelgesini Açıkladı

Lufthansa, A350 Teslimat Çizelgesini Açıkladı

Lufthansa, bu yıl altı tane daha Airbus A350 alacak.

Alman havayolu şirketi – Finnair’den sonra Avrupa’nın ikinci A350 operatörü – aralık ayındaki ilk uçak alımını yaptı ve 10 şubat’ta Münih-Delhi hattında hizmet vermeyi planlıyor.

Lufthansa Group başkanı Carsten Spohr, dün Münih’teki uzun mesafeli twinjet için yapılan halka açık bir törenle havayolunun bu yıl yedi adet A350-900 tanıtmayı planlandığını söyledi.

Spohr, bunun bu yıl yeni uçakları, 14 Bombardier CSeries jet’ini, İsviçre için iki adet Boeing 777-300ER’yi ve ayrıca toplam 14 Airbus A320ceo ve A320neo’u kapsayan 2 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olduğunu ekliyor.

Lufthansa’nın ikinci A350’si bu ayın ilerleyen günlerinde teslim edilecek ve 14 martta Münih-Boston hattında hizmet verecek. Üçüncüsün teslimatı mart ayı sonlarında planlanıyor.

Airbus, premium ekonomik koltuğu olmayan ve business sınıfı yolcular için bir self-servis alanı gibi bazı kabin özelliklerini sunan uçakları teslim ederken havayolunun kendi bünyesindeki bakım bölümü A350 filosunun iç tesisatını tamamlıyor.

Lufthansa 25 adet A350 sipariş verdi ve ilk 10 uçağı Münih’te görevlendirmeye karar verdi.

Spohr, bu kararı Lufthansa’nın “açık bir farkla Avrupa’nın en iyi havalimanı” olarak tanımladığı Münih havaalanıyla “birinci sınıf işbirliğine” ilişkin kanıtı olarak açıklıyor. Frankfurt merkezli taşıyıcı, havalimanı işletmecisiyle ortak girişim olarak Münih’teki ikinclik merkezi terminalini işletiyor.

10 uçağın 2018 sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor ve havayolunun A340-600’lerinin yerini alacak.

Lufthansa’nın 24 adet A340-600’ü var ancak altısı park edilmiş durumda. Tüm aktif uçaklar Münih’te.

Kalan 15 adet A350, 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda teslim edilecek. Lufthansa, bu twinjetlerin nerede konuşlandırılacağına henüz karar vermediğini açıkladı.

Spohr, Lufthansa’nın ana hattı, rekabetçi olduğu ve yatırım yapılacağı bir konuma tekrar “kavuştu” dedi. Pilot birliği Vereinigung Cockpit ile uzun süredir devam eden iş tartışmalarına atıfta bulunarak, havayolunun “umut verici” bir şekilde yeniden “büyüme yeteneğine” sahip olma kriterlerini yerine getirdiğini söyledi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK