Ana sayfa Dünyada Havacılık United Airlines 747’lerini Beklenenden Önce Emekliye Ayıracak

United Airlines 747’lerini Beklenenden Önce Emekliye Ayıracak

‘Gökyüzünün Kraliçesi’, planladığından bir yıl erken yani bu yılın sonuna kadar 747’lerini filosundan çıkacak.

Gökyüzüne uçuran en sembolik uçaklardan birinin dönemi sona eriyor.

United Airlines Çarşamba günü, Boeing 747 filosunu bu yılın sonuna kadar emekliye ayırmayı planladığını açıkladı. Havayolu, daha önce 2018 yılı sonunda bu hedefi belirlemişti.

747, 1970 yılında California’dan Hawai’ye ilk uçuşunu gerçekleştirdiğinden beri United Airlines’ın filosunda yer alıyor.

United Airlines başkanı Scott Kirby bir şirket notunda “Bu hüzünlü bir dönüm noktası – kusursuz silueti ile bu jumbo jet, en son teknolojiyi temsil etmişti” demişti.

Kirby, bu hareketin “uzun mesafeli uçuşlarda müşterilerimiz için daha güncel bir uçuş deneyimi sunan daha verimli, düşük maliyetli ve güvenilir geniş gövdeli uçaklar”ın başlamasına yardımcı olduğunu belirtti.

Şirketin Boeing’in filosu şimdi 777-300ER, 787-8 ve 787-9 Dreamliner modelleri gibi daha modern geniş gövdeli jetleri içeriyor.

Yolcular için 747 kullanan ABD’li diğer tek hava yolu şirketi Delta Airlines, “USA Today”e göre Delta Airlines da bu yılın sonuna kadar geniş gövdeli uçaklarına son vermeyi planlıyor.

Kirby, “Elbette, 747’yi unutulmaz bir emeklilik kutlamasıyla onurlandıracağız.” dedi. “Sizi 747’nin son uçuşları hakkında gelecek aylarda daha fazla ayrıntı ile bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK