Ana sayfa Dünyada Havacılık Google Titan Aerospace’i Kapatıyor

Google Titan Aerospace’i Kapatıyor

Google’ın ana şirketi Alphabet maliyetleri azaltmak için, iddialı “moonshot” projelerini geriletiyor ve Titan çalışanlarını diğer alanlara atıyor.

Eski Eclipse Aviation’ın kurucusu ve CEO’su Vern Raburn’un bu günlerde yaptıkları gizemli ancak Google’ın ana şirketi olan Alphabet’ın Titan Aerospace’in fişini çektiğini biliyoruz. Şirket dünyanın uzak bölgelerine interneti yaymak için güneş enerjisiyle çalışan drone’lar üzerinde çalışıyordu. Alphabet’ın Titan Aerospace’in sorumluluğunda olan X, eski Titan çalışanlarını şirketin başka yerlerinde çalışmaya teşvik etti. Bir X sözcüsü, şirketin ilgisinin gökyüzünden İnternet sunmak için yüksek irtifa balonları geliştirmeye odaklanan Proje Loon’a kaydırdığını söyledi.

Birkaç yıl önce Oshkosh, Wisconsin’deki EAA AirVenture’da Raburn’la bir araya geldiğimizde, Titan Aerospace konusunda boğa gibi inatçıydı. Google’ın çabalarına çok fazla para aktardığını ve ona yenilik yapma özgürlüğü verdiğini söyledi. Bununla birlikte, mayıs 2015’te Titan prototipi, kalkıştan dört dakika sonra New Mexico çölünde düştü.

Raburn geçen yıl Titan Aerospace hakkında kamuoyuyla konuşmadı ve görünen o ki artık Google’ın Raburn’un başında olduğu gibi oldukça pahalı araştırma projeleri için de midesi yoktu. 2008’de iflas etmeden önce çok hafif bir jet olan Eclipse 500’ü geliştiren Raburn’un şu an X ile ve ya Alphabet ile herhangi bir ilgisi var mı belli değil.

Alphabet’in araştırma kolu X, yaptığı açıklamada “Titan, 2015 yılının sonunda X’e getirildi. Kısa sürede yüksek irtifa insansız hava araçları araştırmalarımızı internet erişimi için sonlandırdık. Karşılaştırma yaparsak, bu aşamada, Loon Projesi’nin ekonomik ve teknik fizibilitesi, dünyanın kırsal ve uzak bölgelerini birbirine bağlamak için çok daha umut verici bir yol sunuyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK