Ana sayfa Dünyada Havacılık Bell’in 505 Jet Ranger X’i Sertifikasyon Kazandı

Bell’in 505 Jet Ranger X’i Sertifikasyon Kazandı

Beş kişilik çok görevli helikopter ilk müşteri teslimatlarına hazır.

Beş koltuklu, çok görevli bir helikopter olan Bell Helicopter 505 Jet Ranger X, Transport Canada Sivil Havacılık (TCCA) tarafından sertifikasyon elde etti. Hafif helikopter, Heli Expo’da 2014’te ortaya çıkışından hemen sonra sertifikasyon ile hızla ilerledi.

Bell Helikopter başkanı ve CEO’su Mitch Snyder, “Bell 505, kısa açık tekli pazarda gerçekten bir oyun değiştirici ve bu programı sertifikasyon yoluna götüren mükemmel ekiple, tedarikçilerimizle, müşterilerimizle, sertifika yetkililerimizle ve her adımda bizimle birlikte çalışan müşteri danışma paneli ile gurur duyuyoruz” dedi.

Sertifikasyondan önce 1,000’den fazla saat test uçuşu yapıldı. FAA’nın evrakları ne zaman imzalayacağını kimse doğru tahmin edemezken, önümüzdeki yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bell 505 Jet Ranger X, oldukça yetenekli iki adet 10.4 inç ekranlı Garmin G1000H uçuş kompartmanına sahip ve fadec kontrollü Safran (Turbomeca) Arrius 2R motoru ile güçlendirilmiş olup kalkış için 504 shp üretmektedir. Helikopterin seyir hızı 125 knot ve 340 nm’ye kadar uçabiliyor. 505, VIP nakliye, uçuş eğitimi, kolluk kuvvetleri, askeri görevler ve daha pek çok görev için uygundur. Bell, Jet Ranger X için 400’den fazla niyet mektubu kabul etti.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

 

BİR CEVAP BIRAK