Ana sayfa Dünyada Havacılık Yeni Uçuş Plan Formatları Ocak Ayında Gelicek

Yeni Uçuş Plan Formatları Ocak Ayında Gelicek

İç hat uçuş planları Ocak ayında değişerek ICAO formatına uygun hale getirilecek.

Federal Havacılık Kurulu (FAA), 2017’nin başlarında iç hat uçuş planlarını ICAO formatına uygun hale getirmeyi planlıyor. Bu da demek oluyor ki, daha önceden uluslararası uçuşlarda yapıldığı gibi bir çok ek bilgi doldurulması gerekecek. Değişiklik gerçekleşirken sorun yaşanmaması için pilotlar şimdiden ICAO’ya uygun uçuş planları yapmaya itiliyorlar.

Aslında FAA’nın uçuş planları ile ICAO’nun planları bir çok benzerlik gösterdiği gibi, uçaktaki ekipmanlar bakımından da planlar bir çok farklılık gösteriyor. Örneğin, ICAO’nun planları, uçağa göre türbülans uyarı sistemi içeriyor veya uçakların sinyal vericileri için ADS-In/Out gibi daha özel kodlar gerektiriyor. Ancak daha detaylı kodlar, ATC’ye daha fazla bilgi sağlamasına rağmen yeni formatta yer almıyor. Ayrıca yeni planlar, arama kurtarma çalışmalarında yardımcı olacak acil durum ekipmanları da gerektiriyor.

Bir diğer büyük fark ise kalkılacak veya inilecek havalimanının kodunun 4 haneli standart formatta olup olmadığı. Eğer inilecek veya havalanılacak havalimanı uygun formatta koda sahip değilse, formun ilgili alanına ZZZZ girilip ilgili bölümünün havalimanının ayrıntıları ile doldurulması gerekiyor.

Aslında değişim için planlanan zaman geçtiğimiz yılın ekim ayıydı, ancak havayolu şirketlerinin avukatları FAA’yı, format değişimini ertelemeye ikna edebildi. Böylelikle pilotların ve bu planları hazırlayanların yeni formata alışmak için daha çok zamanı oldu. Format için verilen eğitimin şimdi ICAO’ya uygun düzenlenmesi gerekiyor.

Aşağıdaki videoda ICAO ve yeni uçuş planları hakkında ipuçları bulabilirsiniz.
http://

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK