Pazartesi, 14 Haziran 2021
Ana sayfa Güncel Rus Uzmanlardan Düşen Uçak İçin Endişe Verici Açıklama!

Rus Uzmanlardan Düşen Uçak İçin Endişe Verici Açıklama!

Havacılık uzmanı Vitaliy Andreev “Ya uçak önceden ele geçirildi ya da havada beklenmedik bir engelle karşılaştı” diyerek “düşürüldü” iddialarına destek verdi.

Rusya’ya ait Tupolev TU-154 tipi askerî uçağın Karadeniz’e düşmesi ile ilgili arama tarama çalışmaları devam ederken, kazanın neden meydana geldiği konusunda hâlâ cevaplanmamış sorular bulunuyor. 92 kişinin öldüğü kaza ile ilgili ilk gün Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri “Terör değil teknik arıza” dedi. Dün de İstihbarat Servisi FSB, olayın terör saldırısı olmadığını bildirdi. Ancak Rusya Havacılık Birleşik Koordinasyon Merkezinin eski yöneticisi Vitaliy Andreev, kazaya şüpheli yaklaştığını açıkladı. Uçakta, kazadan önce yardım çağrısını göndermeye engel olan beklenmedik bir olayın yaşanmış olabileceğini dile getiren Andreev, terör saldırısı ihtimalini gündeme getirdi.

47 YILLIK TECRÜBELİ İSİM
Havacılıkta 47 yıllık tecrübesi olan Andreev “Kalktıktan ve iki dakikalık kısa uçuş yaptıktan sonra uçağın herhangi bir arıza hakkındaki mesaj göndermeden radardan kaybolması, uçakta beklenmedik acil durumun meydana geldiği anlamına geliyor. Ya dışarıdan bir etkiye uğradılar ya da daha önce görmedikleri bir engele çarptılar” şeklinde konuştu. “Daha önce görmedikleri bir engele çarptılar” ifadesiyle füze saldırısı ihtimalini kuvvetlendiren Andreev, sözlerini şöyle sürdürdü: TU-154 tipi uçakların üç motoru tamamen bozulduğunda bile indiğini gördüm. Şimdi dile getirilen direksiyon dengesizliği, uçuş pateninden çıkması gibi sebepler bu tür bir kazaya yol açmaz.
HALEP’E GİDİYORDU
Komutan da uçaktaymış!
Kızıl Ordu Korosu’nu taşıyan ve Karadeniz’de düşen uçakta, üst düzey Rus komutanı General Vladimir Ivanovski’nin de olduğu açıklandı. Ivanovski, Rusya’nın geçtiğimiz günlerde Halep’te kalıcı olmak için gönderdiği ‘askerî polis taburu’nun da komutanıydı. Halep’i İran’a bırakmak istemeyen Rusya, askerî polis taburu ile Tahran’ın buradaki etkisini azaltmayı hedefliyor.

BİR CEVAP BIRAK