Ana sayfa Dünyada Havacılık Nesnelerin İnterneti (IoT) Seyahat Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

Nesnelerin İnterneti (IoT) Seyahat Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

Teknolojinin gittikçe kusursuzlaşmasıyla yolcular, Nesnelerin İnternetinden (IoT) büyük ölçüde yararlanmaya hazırlanıyorlar. Akıllı telefonların yakınlık bilgisi ileterek havaalanları arasında gezinmeye otel odaları için check-in yapmaya, anahtarsız teknolojilerle odalara girmeye yardımcı olmasıyla hayat, yeni nesil gezginlere çok daha kolay seyahat vaat ediyor.

Havayolu Endüstrisi ve Nesnelerin İnterneti (IoT)

Havayolu endüstrisi kemerlerini bağlamalı çünkü Nesnelerin İnterneti akıllara durgun veren pratik uygulamalarla geliyor. İnternet, yolcular için rahat ve kullanışlı seyahat deneyimi konusunda en tepede olacak. London City Airport, yolcu hareketlerini yönlendirmek, yolculuk sürelerini ölçmek, akıllı telefonlara kapı vakitleri hatırlatıcısı yollamak, kayıp yolcu ve bagaj bulmak ve acil durumlardaki yolcuların yer tespiti için Nesnelerin İnternetini uygulamaya koyan ilk havaalanı olacak.

2015 yılında SITA tarafından yapılan bir ankete göre, havayollarının %86’sı Nesnelerin İnternetinin “önümüzdeki üç yıl boyunca net menfaatler” sağlayacağına inanıyor.

Havayolları Nesnelerin İnterneti (IoT) için hazırlanıyor

Sinyaller, doğru hedefe, akıllı telefonlara hedeflenen bilgileri ve ya kullanışlı bilgileri aktarmada önemli bir rol oynayacak. Bu yolculara kapılarına giden yollarını bulmada yardımcı olabilir. Gerektiğinde taşınabilir aygıtları ve kullanıcılarını izlemeye yardımcı olur. Ayrıca havaalanında Nesnelerin İnterneti ile bagaj takibi yapmak daha kolay olacaktır. Rezervasyon yaparken ise rezervasyon sistemleri önceki uçuş tercihlerinden faydalanarak daha uygun teklifler yapabilir.

İkram Sektörü ve Nesnelerin İnterneti

Yorucu bir geziden döndüğünüzü hayal edin. Otel görevlilerini döndüğünüze dair telefonunuzdan bir uygulamayla bilgilendiriyorsunuz, odaya girdiğinizde oda sıcaklığı ve ışıklar ihtiyacınıza göre ayarlanmış. Dahası, kapıya yaklaştığınızda telefonunuz kapı ile iletişime geçip otomatik açılmasını sağlıyor.
Profesyonel tarafta ise, otel yönetimi Nesnelerin İnterneti sayesinde misafirlerin tüketimlerini takip ediyor, mesela prizde yer alan bir verici ile müşterilerinin kullandıklarını elektrik miktarını hesaplayıp ve eğer miktar aşılırsa bunu rapor edebiliyor. Asansör de böyle bir ağa bağlı ise, otel yönetimine bırakmadan kendi başına herhangi bir arızayı bildirebiliyor.

Kısacası Nesnelerin İnterneti tüm seyahat deneyimini değiştirme potansiyeline sahip, hatta birçok konaklama ve seyahat şirketi, müşteriyi ön planda tutarak bu teknolojiye büyük yatırımlar yapıyorlar.

Tata Danışmanlık Hizmetleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, seyahat, ulaştırma ve otelcilik sektörünün 2015 yılında Nesnelerin İnterneti girişimleri için ortalama 128.9 milyon dolar harcaması bekleniyordu.

Nesnelerin İnternetinin Olumsuzlukları da var

Malesef ki, Nesnelerin İnterneti ile bir çok olumsuz durum da karşımıza çıkıyor. Bunların ilki ve en önemlisi güvenlik: bir hacker klimamıza hatta işletmenin tüm ağa bağlı cihazların erişirse ne olur? İkinci durum, müşterilerine Nesnelerin İnterneti sunan şirketler, bir çok cihazdan gelecek çok yüksek miktarda veri ile karşı karşıya kalacaklar ve buna bir çözüm üretmeleri gerekiyor. Ve mantıken, laptopları, tabletleri veya telefonları bile bağlamak bazen sorun oluyorken, her nesneyi internet ile bağlamak neredeyse imkansız görünüyor.

Yine de, bunlar seyahat endüstrisi için heyecan verici şeyler. Nesnelerin İnterneti gelişirken, bunu sektörün ve müşterilerin en büyük avantajı olarak kullanmak bizim elimizde.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK