Ana sayfa Dünyada Havacılık Londra’daki Hava Trafik Kontrolü Tekrar Gelişiyor

Londra’daki Hava Trafik Kontrolü Tekrar Gelişiyor

Heathrow Havalimanı - Tüm Hakları Saklıdır

Avrupa’nın en yoğun aktarma merkezi olan Heathrow Havalimanı gecikmeleri azaltıyor.

On sekiz ay önce, İngiltere’nin ATC sağlayıcısı NATS, Londra’nın Heathrow Havaalanı’nda, Avrupa’nın en yoğun aktarma merkezine iniş oranını artırmak için tasarlanan zamana dayalı ayrım standartlarının uygulanmasını açıkladı. NATS, İngiltere’deki ATC’nin Fransa, Hollanda ve İrlanda’daki denetleyicilerle koordinasyon halinde çalıştığı XMAN adlı bir çabanın 2014 yılında başladığını ve ayrıca uçakların, Londra’da çevresinde iniş sıralarını beklerken gökyüzünde yanan delikler açarak harcadıkları zamanı azalttığını söyledi.

NATS’e göre 2014’te ortalama bekleme süresi yaklaşık 8.5 dakikaydı. Bu rakam, 2016’da Ağustos ayında 6.5 dakikanın altına düşerek ortalama 7.5 dakikanın altına düştü.

Bir dakika önemsiz gibi gözükse de bunu Heathrow Havalimanına gelen binlerce uçuş için düşündüğümüzde, gelişim sayesinde uçaklar 3.000 den fazla saati gökyüzünde daireler çizerek harcamıyor ve tabi ki havada harcanan yakıt, karbon salınımı ve sebep oldukları gürültü de azalıyor.

NATS, bekleme süresindeki azalmanın, 35.000 tonun üzerinde karbondioksit emisyonunu azalttığını ve tüketilmeyen 11.000 tonun üzerinde yakıt kazandırdığını tahmin ediyor.

BİR CEVAP BIRAK