Ana sayfa Dünyada Havacılık Iran Air ve Airbus Tarihi Bir Anlaşmaya İmza Attı

Iran Air ve Airbus Tarihi Bir Anlaşmaya İmza Attı

Anlaşma 100 uçağı kapsıyor.

Iran Air ve Airbus, ocak 2016’da Paris’te imzalanan ilk taahhüt üzerine inşa edilen 100 uçak için kesin bir sözleşme imzaladı. İran Havayolları başkanı ve CEO’su Farhad Parvaresh ve Airbus Başkanı ve CEO’su Fabrice Bregier tarafından imzalanan anlaşma 46 adet A320 Ailesi, 38 adet A330 Ailesi ve 16 adet A350 XWB uçağını kapsıyor. Teslimatlar 2017 yılının başında başlayacak.

İran Havayolları Başkanı ve Genel Müdürü Farhad Parvaresh, “Bir sonraki karar aşamasına geçtiğimizden ve yeni uçakları teslim almaya başladığımızdan dolayı mutluluk duyuyorum. Airbus’la gerçekleştirilen bu yeni işbirliği turunun hayata geçirilmesinden ve İran Havayolları’nın filo yenilemesi konusunda daha pratik adımlar atmamızdan memnunum. İran Havayolları bu anlaşmayı sivil havacılığın uluslararası varlığını güçlendirmek için önemli bir adım olarak görüyor. Umarız bu başarı, dünyaya, İran’ın ve onun muadillerinin ticari hedeflerinin uluslararası dayanışma ve işbirliği ile daha iyi sağlandığı sinyallerini verir.” dedi.

Airbus Başkanı ve CEO’su Fabrice Bregier, “Bu, sadece İran Air’in filo yenilemesinin yolunu açtığı için değil, pilot eğitimi, havalimanı işletmeciliği ve hava trafiği yönetimi de dahil olmak üzere kapsamlı bir anlaşma olduğu için bu anlaşma İran’ın ticari havacılık sektörünün genel modernizasyonunda önemli bir ilk adımdır.” dedi.

Sözleşme, eylül ve kasım 2016’da imtiyazlı olarak ABD Dışişleri Varlık Kontrol Kontrol Bürosu(OFAC) ihracat lisanslarına tabidir. Bu lisanslar yüzde 10 veya daha fazla ABD teknolojisi içeren ürünler için gereklidir. Airbus, Avrupa, Amerika ve diğer ülkelerdeki düzenleyicilerle JCPOA’nın anlaşılmasının anlaşılması ve tam olarak uyumlu olmasını sağlamak için yakın işbirliği yaptı. Airbus, OFAC lisanslarının koşullarına tamamen uyarak hareket etmeye devam edecektir.

JCPOA (Ortak Kapsamlı Eylem Planı) sözleşmesi, ilgili kuralları ve yönergelerinin uygulanmasını ve yeni ticari uçak siparişlerinin yanı sıra kapsamlı bir sivil havacılık paketini de uygulatmaktadır. Paket, pilot ve bakım eğitimini içermektedir.

Dünyanın önde gelen uçak üreticisi Airbus, 100’den 600’e en kapsamlı koltuk sayısı aralığı sunmaktadır. Airbus, Fransa, Almanya, İngiltere ve İspanya’da tasarım ve üretim tesislerine sahip. ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve Ortadoğu’da ise yan kuruluşlara sahip. Buna ek olarak, Airbus genişleyen bir uluslararası ağ aracılığıyla en yüksek müşteri destek ve eğitim standardını sunmaktadır.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK