Ana sayfa Dünyada Havacılık Hollanda, Norveç ile F-35 için Fren Paraşütü Geliştirecek

Hollanda, Norveç ile F-35 için Fren Paraşütü Geliştirecek

Geçen hafta Norveç hükümeti, Hollanda’nın Locheed Martin F-35 fren paraşütünün geliştirilmesi konusunda Norveç’e katılacağını doğruladı.

Norveç Parlamentosu’na sunulan 25 Kasım tarihli bir kanun tasarısında Hollanda hükümeti, geliştirme masraflarındaki paylarını karşılamak üzere Norveç’e 96 milyon NOK (11.4 milyon dolar) ödemeyi kabul etti. Savunma bakanının gönderdiği bir yazıya göre bu maliyet paylaşımı, Norveç hükümetinin fonları F-35 programının diğer alanlarına yönlendirmesine izin verecek.

Çoğu uluslararası ortağın F-35’leri ABD savaş uçaklarıyla kıyaslanamazken, Norveç ve şimdi Hollanda, uçağın buz gibi pistlerde karaya inmesine yardım etmek için kuyruk paraşütlerini dahil edecek.

Norveç hükümeti yapılan açıklamada “Uçağın güç için kendi hidrolis sisteminin yeterli olmasına rağmen ayrıca kendi iave bir sistemi daha var” dedi. “Sistemin faydası şu ki F-35’i kaygan pistlerde çalıştırmanın daha kolay ve güvenli olmasını sağlıyor, zira sık sık kış aylarında Norveç’te çalıştıracağımız gibi.”

Bir sözcüsünün FlightGloabal’a verdiği demeçe göre Lockheed, bu yaz Edwards AFB, California’da ve 2017 kışının sonlarında Alaska’daki buzlu pistlerde test yapmaya başlayacak.

FlightGlobal’in 2014te bildirdiğine göre Kanada da modifikasyona ilgi duyuyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK