Ana sayfa Teknoloji Fransız Postası da Drone Kullanıcak

Fransız Postası da Drone Kullanıcak

Fransa, devlet kurumları arasındaki posta, kargo, lojistik hizmetlerini Drone’lar ile yapmayı planlıyor. Uygulamayı kırsal alanlarda test eden ülke, testlerin başarılı olması durumunda tüm devlet dairelerinde insansız hava araçlarını kullanacak. Böylece posta servisini drone’lar ile işleten ilk ülke Fransa olacak.

Drone teknolojisi yavaş yavaş kargo, posta, lojistik hizmetlerinin yerini almaya başladı. Şimdilik küçük çapta teslimatlar da kullanılan insansız hava araçları, şirketlerin yatırımları ile ne kadar ileri seviyeye taşınacak bunu bize zaman gösterecek.

Drone ile yapılan teslimat faliyetleri hep özel sektörün hayali idi. Fakat Fransa, bu durumu biraz bozdu. Ülkedeki devlet daireleri arasındaki evrak ve posta servisini drone’larla yapabilmek için testlere başladı.

Fransa bu atılımıyla posta servisini drone’lar ile işleten ilk ülke olacak. Elbette bunun için öncelikle, önemli yasal düzenlemeler ve drone’ların kullanımına yönelik detaylı yönetmeliklerde düzenleme yapması gerekecek. Bu düzenleme ile özel şirketlerinde uygulamaya dahil olacağı düşünülüyor. Söz konusu uygulama bu yönde ilerlerse, ülke semalarında sıkça drone görmemiz muhtemel olacak.

Şimdilik Fransa’nın güneyindeki kırsal kesimlerde 3 kiloya kadar olan postaları 15 km mesafe içerisindeki devlet dairelerine arasında insansız hava araçları taşıyor. Buradaki uygulama ile yapılan test başarıyla sonuçlanması durumunda ülkenin genelinde kullanılması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK