Ana sayfa Dünyada Havacılık Ev Yapımı Uçak Kazaları Tekrardan Azalıyor

Ev Yapımı Uçak Kazaları Tekrardan Azalıyor

Tüm hakkı saklıdır.

Kazaların azalmasında birden fazla neden rol oynuyor.

Deneysel Uçak Birliği (EAA), Federal Havacılık İdaresi (FAA) verilerine göre, deneysel ve amatör yapılan uçaklarda ölümcül kazalar, bir önceki yılın verilerine göre Eylül 2016’da sona eren 12 aylık dönemde %17 düşüş gösterdi.Federal Havacılık İdaresi, geçtiğimiz dönem 40 kaza ve ekim 2013 ile eylül 2014 aralığında 51 kaza bildirirken son dönemde 33 kaza olduğunu gösterdi. Ölümle sonuçlanan kazalar, yarış, sergi ve araştırma geliştirme gibi kategoriler için kullanılan hafif spor uçakları olarak tanımlanan deneysel uçaklarda da düşüş gösterdi. Bu spesifik gruplardaki sayılar, son raporlama döneminde 61’den 49’a düşerek, FAA kayıt tutmaya başladığından beri en düşük ölümlü kaza sayısı oldu.

Deneysel Uçak Birliği’nin savunma ve güvenlik başkan yardımcısı Sean Elliott, ölümcül kaza sayılarındaki azalmanın nedenlerinden biri olarak, ev yapımı uçak kazalarının en büyük sebebi olan kontrol kaybını azaltılmak için yeni fikirler arayan ilk Kurucu İnovasyon Ödülü yarışmasını da düşünerek, birliğin güvenlik alanına veriyor. Birliğin ilk İnovasyon Ödülü bu yılın başlarında, bir dizi sensörden hava verilerini sentezleyen ve bir grafik olarak pilota sunan Airball adındaki cihazı için Ihab Awad’a verildi. Bilgiler, pilotlara uçağın uçuş durumunu hızlıca anlamarına yardımcı olur.

Elliott, deneysel kategoride güvenliği artırmaya odaklanan diğer programların, tip-sertifikalı uçaklara yeni nesil güvenlik teknolojisi eklenmesine karşı engelleri azaltan “Accessible Safety Supplemental Type Certificate (STC)” içerdiğini belirtti. EAA ayrıca, amatör yapılmış uçaklarda ilk uçuş testi sırasında ek bir güvenlik pilotunun bulunmasını gerektiren FAA onayının ve teklarlanan pilot eğitimleri üzerine yeni bir odaklanmanın da kazaların azalma nedenlerinden olduğunu belirtti. Elliott, Gelişmiş Teknik Danışman ve Uçuş Danışmanı programlarının kurulmasının, bilgili gönüllüleri, amatör yapım uçaklara binen ve amatör uçaklara geçiş yapan insanlarla bir araya getirdiğini söyledi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK