Ana sayfa Dünyada Havacılık Avustralya’nın ilk CL-604 SAR Jeti Faaliyete Geçti

Avustralya’nın ilk CL-604 SAR Jeti Faaliyete Geçti

Avustralya’nın ilk Bombardier Challenger CL-604 arama kurtarma (SAR) uçakları resmi olarak hizmete girdi.

Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi (AMSA) Genel Müdürü Gary Prosser, “Bu yetenek, çok büyük alana sahip Avustralya’nın arama ve kurtarma düzenlemelerinde hayati önem taşımaktadır” diyor.

“Bu yeni havaaraçları, denizde veya karada sıkıntı içerisinde olan insanların sıkıntılarına hızlı bir karşılık verme olanağı sağlamak için yeni teknoloji ve ekipman kullanacak.”

CL-604 SAR kapasitesi, görevlerde uçak ve mürettebat sağlamak için 2014 yılında 640 milyon Avustralya Doları (471 milyon $) tutarında bir ihale kazanan Cobham SAR Services tarafından sağlanacak. Sözleşme 2016’dan 2018’e kadar sürecek.

İlk jet Cairns’de ve sonraki iki jet ise Perth ve Melbourne’da olacak. Yardımcı modda hizmet verecek dördüncü uçak da Melbourne’da olacak.

Cobham, uçakta çeşitli değişiklikler yapt, hayatta kalma ekipmanları ve uydu telefonları gibi sıkıntı yaşayan insanlara teslim edilebilecek acil durum eşyaları taşımalarına olanak sağladı. Diğer özellikler arasında gece arama yapmayı sağlayacak kızıl ötesi kameralar ve diğer sensörler yer alıyor.

CL-604, iki adet General Electric CF34 turbofandan güç almaktadır.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK