Ana sayfa Dünyada Havacılık Amerika Hipersonik Hıza Önayak Olabilecek Mi?

Amerika Hipersonik Hıza Önayak Olabilecek Mi?

Çoğu insan hipersonik terimini biliyor ama çok azı hipersonik terimini tanımlayabiliyor. Hipersonik uçuşlar sesten 5 kat daha hızlı ya da kuru hava ve deniz seviyesinde 6115km/s hızla gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz ay Mojave Hava ve Uzay Üssünde gerçekleşen Amerikan havacılık forumunda hipersonik hızda giden yeni nesil hava araçları için, Nasa’da yapılan araştırmalarla Amerikan halkının dikkatinin nasıl çekilebileceği konusu ele alındı.

Amerikan Hava Kuvvetleri Generali Curtis M. Bedke forumda Space.com aracılığıyla şunları söyledi: “Motor teknolojisinin durgun olduğu bir zaman vardı. Çok fazla şey olmuyordu. Ama birden bazı bölgeler havacılığa giriş yaptı ve bir şeyler olmaya başladı.”

Temsilci Steve Knight Nasa’yı hipersonik seyahat konusunda teşvik etmesine rağmen, Washington’daki bütçe problemleri asla bitmeyecek bir barikat gibi projenin önünü kesiyor.

Nasa’nın geçtiğimiz Şubat ayında Amerika’da kıtalararası yüksek hızlı uçuşlarda sonik patlamaların etkilemediği bir deneysel hava aracı yapan Lockheed Martin’i ödüllendirmesi ile tünelin sonunda biraz ışık görülmeye başlandı. Bu hava aracı daha hızlı uçan makineler için ilk adım olarak görülüyor.

Bedke “Hipersonik teknolojilerin oluşacağı kaçınılmaz. Ama bu konuda başı çekenin biz (Amerika) olacağı kesin değil.” diye ekledi.

Önceki Amerikan hipersonik hava aracı 1960’da son uçuşunu yapmıştı ve hala rekor olan 6.7 Mach (8211,51 km/s) hızına ulaşmıştı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK