Ana sayfa Dünyada Havacılık Amazon Depoları Uçuracak

Amazon Depoları Uçuracak

Amazon'un Uçan Depo Patenti

Amazon drone ile teslimattan sonra bir başka çılgın projeye daha imzasını atacak gibi görünüyor, konu ile ilgili resmi açıklama yapılmamış olmasına rağmen, patentlere göre her şey çok açık: uçan depolar.

Amazon’un drone ile teslimat hedeflerini 2013 yılından beri biliyoruz. Ancak Zoe Leavitt (CB Insight) tarafından açıklanan Amazon’un patent başvuruları, e-ticaretin kralını drone teslimatlarının havadaki bir merkezden gerçekleştirmeyi planladığını gösteriyor. Evet tahmin ettiğiniz gibi, zeplinin içinde bir depodan. 🙂

Hava yoluyla gerçekleştirme merkezleri veya diğer adıyla AFC’lerin belli miktarda stoklanmış ürünleri olacak ve belirli ürünlere olan talebin yakında artacağı düşünülen yerlere yakın konumlandırılacak.

Gıda teslimatı için ideal sıcaklık kontrollü olan dronelar da bu hava depolarında bulunacak ve zamanında ve güvenli bir şekilde ürünleri teslim edecek.

Mesela uçan depo önemli bir spor müsabakasının gerçekleştiği yerin yakınında bulunacak ve taraftarlara aperatif veya hediyelik eşya gönderebilecek.

Bu depolar ana etkinlik yakınında sesli veya görüntülü reklamlar da yapabilecekler.

Amazonun patenti, tüm bunların havadaki teslimatı kolaylaştıracak karmaşık bir sistem ağı olacağını gösteriyor.

Havadaki depo merkezleri ve bunlara bağlı droneların yanı sıra, çalışanları, malzemeleri veye droneları bu merkezlere veya merkezlerden yere geri götürebilecek daha büyük bir sistem ön görülüyor.

Droneları merkeze getirmek için daha büyük bir araç kullanılacağında, Amazon droneların enerjisini yalnızca teslimat yapmak kullanacak, yani drone merkeze gelirken enerji harcamayacak.

Elbette tüm bu unsurlar, depo yönetim sistemlerine, havadan veya yerden insanlar tarafından yönetilen yazılım ve kablosuz yönetim bilgisayarlarına bağlı olacaklar.

Patent belgeleri aynı zamanda sistemin ve dronların, teslimatlar yoldayken, bulunduları ağ yardımıyla, örneğin hava durumu, rüzgar hızı gibi dış faktörleri birbirlerine bildirebilecekleri ya da e-kitap içeriğini okuyucuların üzerinden okuyuculara iletebileceklerini gösteriyor.

Bu merkezlerin ne zaman başlayacağını, ilk testlerin ne zaman gerçekleşeceği veya daha fazla bilgi edinmek için Amazon ile iletişime geçildi. Ancak şirket henüz geri dönüş yapmış değil.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

1 YORUM

  1. efektif olacak mı belirsiz ancak ilginç bir yöntem
    gerçekleşmeyecek olsa bile amazon yapınca tüm dünyada haber değeri kazanıyor ve beklenti oluşuyor
    markanın gücü bu olsa gerek

BİR CEVAP BIRAK