Ana sayfa Dünyada Havacılık 2016’nın En Yaratıcı 5 Havayolu Patenti

2016’nın En Yaratıcı 5 Havayolu Patenti

Herhangi bir endüstrideki şirketler gibi havayolları ve tedarikçileri de fikri mülkiyet haklarını korumak için sürekli olarak patent başvurusunda bulunur. Tüm endüstrilerde olduğu gibi, patentli fikirlerin çoğu pazarlama aşamasına asla gelemez.

Ancak, patentleri takip etkmek eğlenceli olabilir çünkü maliyet, hükümet düzenlemeleri, mahremiyet yasaları hakkında endişeleri olmasaydı havayollarının ne gibi yenilekler yapabileceklerini gösterir. Bazı patentler sadece pratik fikirler içerirken çoğu gerçekleşmesi güç unsurlara sahiptir.

Son yıllarda, ranza tarzı koltuklar için patentler ve sanal gerçekliğe uygun kulaklıklar ile gelen koltuklar gördük. 2015 yılında , havayollarının her bir koltuğa yemek dağıtmasına sağlayacak olan yerleşik bir taşıyıcı band patenti açıldı.

Bu yılki patent başvurularının çoğu eşit derecede eğlenceli. British Airways, Airbus ve Mastercard tarafından yayımlanan patentlerde bulunan bazı heyecan verici fikirler asla piyasaya çıkmayabilir. Ancak United Airlines ve Recaro gibi koltuk üreticilerinin daha az yenilikçi patentleri mümkün olabilir.

İşte, 2016 yılında kamuoyuna açıklanan en sevdiğimiz patent başvuruları.

Mastercard, Boyunuzu Ve Kilonuzu Havayollarina İletebilir

Kıyafet satın aldığınızda kredi kartı şirketiniz, tercih ettiğiniz kıyafet bedeninden boyunuz ve kilonuz hakkında mantıklı bi tahmin yapabilir. Mastercard bunu son patent başvurunda belirtti.

Bu başvuruda Mastercard, verilerin, oturma konusunda kullanabilecek havayollarına yardımcı olabileceğini önermişti. Belki de bu teoriye dayanan başvuru, havayollarının iki aşırı kilolu yolcunun yanyana oturtmasını önleyebilirdi.

Başvuruya göre, Mastercard, yalnızca kart sahibine değil, bir evdeki herkesin boyuna ve kilosuna ilişkin makul tahminlerde bulunabilir.

Ancak Mastercard’ın bu bilgileri paylaşabilmesi bunun gerçekleşeceği anlamına gelmez. Yakın zamanda bir şirket sözcüsü Skift’e şunları söyledi: “Endüstrimizin zamanından önde olanlar da dahil olmak üzere pek çok patent kayda geçirdik. Bu belirli patent için, başvurusuna odaklanmadık ve paylaşacak başka bir bilgiye sahip değiliz.”

Mastercard ayrıca gizlilik konusunda endişelenmek zorunda kalabilir. Başvurusu, bilgilerinin paylaşılmasından önce kart sahiplerinden izin alınma ihtimalinin muhtemel olduğunu belirtti.

Karar: Mastercard’ın yenilik yapmaya çalışması takdir edilesi. Ancak, bir gün kart şirketlerinin ticari işler için  daha fazla veri paylaşmasını görebilcek olmamıza rağmen havayollarının yolcuların boy ve kiloları hakkında bilgi istemesi pek olası gözükmüyor.

British Airways Ve Sindirilebilir Hap

British Airways, yakın tarihli bir patent başvurusuna göre, müşterilerinin istediği ve ihtiyaçlarını daha fazla bilirse, onlara daha iyi bir seyahat deneyimi sunabilir.

Havayolunun son patenti, havayolunun uçuş esnasındaki deneyimini iyileştirmesine ve kişiselleştirmesine olanak tanıyan birçok konuyu kapsıyordu. British Airways yolcu ihtiyaçları hakkında bilgi isteyebilir ve bu yolculuk sırasında kullanabilir. Veya uçaklarda müşterinin koltuğuna yakın havalandırma,ışık gibi şeyleri izleyemek için sensörler koyabilir.

Ancak, havayolunun patent başvurusunun bir özelliği her şeyden çok dikkat çekti. British Airways, yolcuların arzularını, aslında yiyebilecekleri “dijital hap” sunarak izleyebileceklerini belirtti.

Havayolunun başvurusu, “İç sıcaklığı, midenin asitliğini veya insanın diğer iç özelliklerini tespit edebilen dijital haplar veya diğer sindirilebilir sensörler,bu bilgileri yolcunun vücudunun dışına kablosuz olarak aktarabiliyor” bilgisini içeriyor.

İdeal bir dünyada, British Airways, her bir yolcu için bir “sağlıklı yaşam planlama modülü” yaratmak için topladığı verileri kullanır. Havayoluna göre, “optimal uyku, yeme ve egzersiz modellerine ilişkin uçak içi olaylar yolcunun jet lagının hafifletilmesine yardımcı olmak için programlanabilir”.

Başvurusunda, havayolu doğru izleme cihazlarıyla, yolcuların uyanık, uykuda, aç, gergşn, sıcak, soğuk veya rahatsız olup olmadığını anlayabileceğini söyledi.

Karar: İyi bir gerekçeyle, hap medyanın ilgisini çekti. Ancak, başvurusunda diğer basit şeyler- yolcuların konforlu olmasını sağlamak için uçaklardaki sensörleri kullanmak gibi – aslında pazarlamaya başlama olasılığı daha yüksek.

Airbus’a göre Havayolu Şirketleri Banklarda Oturtmayı Deneyebilir

Banklar ile hayayolları daha fazla yolcu taşıyabilir mi?

Belki de. Airbus, bu yılın başlarında halka açılan bir patentte duyurdu. Önemli nokta ise esneklik. Çoğu durumda, banklara bugünkü koltuklardaki gibi üç yolcu sığabilir. Ancak banklara iki kişi de sığabilir – daha rahat bir yolculuk için – hatta dört kişilik bir aile de.

Airbus’ın örneğine göre, “Bank, iki yetişkin ve aynı zamanda bu yetişkinler arasında oturan iki küçük çocuk için yeterli alan sunduğundan, küçük çocuklu ailelerin kullanımı için çok uygundur.”

Bu uygulamaların hepsi havayollarının koltuk yoğunluğunu artırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptığını gösteriyor. Airbus, “Yolcu kabininde mevcut alanın optimum kullanımı ekonomik anlamda büyük önem taşımaktadır” diye de belirtiyor.

Karar: Kötü bir fikir değil, ancak havayolları değişikliklere direniyor; bu nedenle bu yapılandırmanın yakın bir zamanda yürülüğe girmesi olası değil, çünkü mevcut oturma planları uzun süredir iş görmekte.

Recaro’nun Business Class Hava Yastıkları

Business Class seyahat eden yolcular genellikle aynı yolculuk için normal yolcu ücretinden binlerce dolar daha fazla ödüyorlar. Peki bu daha iyi güvenlik önlemlerine sahip oldukları anlamına mı geliyor?

Koltuklara hava yastığı eklemek isteyen havayolu şirketleri için Recaro’nın yakın tarihli bir patentine göre bu mümkün. Arabada bulunanlara benzer şekilde, hava yastığı, yolcuların önündeki koltuklarda başlarını çarpmasını önleyecek.

Pek çok business class ve bazı ekonomi koltuklarında -özellikle de bölme sıralarında – zaten hava yastığı var, ancak otomobillerden çok daha farklı. Bu hava yastıkları emniyet kemerine gömülmüş ve bir çarpışma sırasında emniyet kemerinde çıkıp şişecek özellikte.

Karar: Business classa araba tarzı hava yastığı eklemek mantıklı. Ama başarılı olacak mı? Muhtemelen maliyetine bağlı olacak, bunun dışında bir şey söylemek zor.

United Airlines Giriş Bölgesindeki Anonsları Azaltmak İçin Çözüm Arıyor

Eğer yolcular koltuk seçimi için geç kalırlarsa ve uçak da doluysa, havayolu firmaları genellikle koltukları girişte verir. Bu da genellikle her yolcunun adıyla çağırmasını gerektirir.

Ancak United Airlines, bu sistemi daha verimli hale getirmek ve giriş bölgesini biraz daha sessiz hale getirmek için patent başvurusunda bulundu. Ayrıca bu United Airlines’ın son anda biletini birinci sınıfa yükseltmek isteyen yolcularına da imkan verecektir.

Süreç ise şaşırtıcı derecede basit bir şekilde işliyor. United Airlines, yolcunun cep telefonuna bir mesaj gönderiyor, koltuğun boş olduğunu söylüyor ve koltuğu üst sınıfa yükseltmek için gerekli talimatları veriyor. Yolcunun kabul etmesi halinde sistem daha sonra yolcuya biletinin yenisini gönderiyor.

Karar: Bu listedeki en çekici fikir olmasa da, mümkün olan en iyi şey. O kadar basit ki bir patente bile ihtiyacın olup olmadığını düşündürüyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK