Ana sayfa Güncel Tarihte ilk kez İHA’dan havada yakıt ikmali yapıldı

Tarihte ilk kez İHA’dan havada yakıt ikmali yapıldı

Tarihte ilk kez, bir insansız hava aracından (İHA) havada savaş uçağına yakıt ikmali yapıldı. ABD Donanmasına ait F/A-18 Super Hornet, Boeing tarafından üretilen MQ-25 tanker İHA’sında yakıt aldı.

Boeing’den yapılan açıklamada, tarihi test uçuşu 4 Haziran 2021’de gerçekleşti. Tanker İHA MQ-25 T1, yakıt ikmali deposundan hortumu ve drogue’u başarıyla uzattı ve jet yakıtını güvenli bir şekilde F/A-18 Super Hornet’e aktardı. Böylece MQ-25 Stingray, birinci havadan yakıt ikmali görevini başarıyla yerine getirdi.

İnsansız Havacılık ve Saldırı Silahları Program Yönetim Ofisini yöneten Arka Amiral Brian Corey, “Bu profesyonel ekip, başarılı uçuşun ayrılmaz bir parçasıydı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, gelecekteki taşıyıcı hava kanadını büyük ölçüde geliştirecek bu yeteneği sunmak için Boeing ile yan yana çalışacağız” dedi.

Boeing Defence Başkanı ve CEO’su Leanne Caret ise, “Tarih yazan bu olay, MQ-25’in kritik havadan yakıt ikmali kabiliyetini filoya mümkün olan en kısa sürede ulaştırmak için her şey dahil olan ortak Boeing ve Donanma ekibimize bir övgüdür. Onların çalışmaları, yakın gelecekte insansız sistemlerin savunma operasyonlarının güvenli ve emniyetli entegrasyonunun arkasındaki itici güçtür” diye konuştu.

Uçuşun ilk bölümünde, F/A-18 test pilotu, yakıt ikmali öncesinde performans ve istikrarı sağlamak için MQ-25’in arkasında yakın düzende uçtu. Değerlendirmenin güvenli bir şekilde tamamlanmasıyla MQ-25, F/A-18’e planlanan yakıtı aktardı.

Açıklamada, MQ-25 T1’in bu yılın sonlarında bir ABD Donanma gemisinde güverte taşıma denemeleri için Norfolk, Virginia’ya gönderilmeden önce uçuş testlerine devam edeceği belirtildi.

BİR CEVAP BIRAK