Ana sayfa Köşe Yazıları Kıbrıs Kooperatifinde Genel Kurul Öncesi ENGELLEME!!!

Kıbrıs Kooperatifinde Genel Kurul Öncesi ENGELLEME!!!

Kıbrıs Kooperatifinde Genel Kurul Öncesi ENGELLEME!!!
Kıbrıs Kooperatifinde Genel Kurul Öncesi ENGELLEME!!!

Herkese selamlar,

Kooperatifimizde olan gözlemlerimi sizlere yalın halde her hafta anlatmaya gayret gösteriyorum, Çünkü; dikkat edilmesi gereken önemli konuları, genel kurul hakkındaki bizlere olumsuz yansıyacak durumları ve daha az ödeme yapılarak inşaatımızın bitip, dairelerimize kavuşmayı 2+1 hissesi olan bir üye olarak, sizler gibi ben de istiyorum.

Aşağıda belirttiğim hususlar tamamen belgeli ve hukuki dayanağı olan konulardır.

BİLGİ EDİNME HAKKI VE ŞEREFİYE RAPORU şöyle diyor;

  1. Bilgi edinmek hakkı, bilanço:

     Madde 24 – Yönetim Kurulunun gelir gider farklarının dağıtım şekli hakkındaki tekliflerini ihtiva eden yıllık çalışma raporu ile bilanço ve denetçilerin 66 ncı madde hükümlerine uygun olarak tanzim edecekleri rapor genel kurulun yıllık toplantısından en az 15 gün öncesinden itibaren bir yıl süre ile Kooperatif merkezinde ve varsa şubelerinde ortakların tetkikine amade tutulur.

     Talep eden ortaklara bilanço ve gelir gider farkı hesaplarının birer suretinin verilmesi mecburidir.

     Ortakların bilgi edinmek hakkı, anasözleşme veya kooperatif organlarından birinin karariyle bertaraf edilemez veya sınırlandırılamaz.

Bu maddeye göre en geç geçen perşembe günü (6 Mayıs) itibariyle yönetim kurulu ve denetim kurulu raporları ile bilançoların ortakların incelemesine hazır bulundurulması ve istememiz durumunda bir suretinin tarafımıza verilmesi mecburi idi ve bu hak sınırlandırılamaz veya ortadan kaldırılamaz idi.

Bir ortak olarak 3 gündür bu verilere ulaşamıyorum. Ama peşini bırakmayacağım. Çünkü kanunu yapanlar ortakların dolandırılmasını ve genel kurulda oldu bitti ile mağdur olmasını engellemek için bu hakkı bize vermişken birkaç işgüzarın bizi mağdur etmemesi için uğraşacağım. Pazartesi gününe kadar temin edemezsem hem haklarında suç duyurusunda bulunacağım hem de bakanlığa şikayet edeceğim. Bu usulsüz durum nedeniyle olacaklardan dolayı kimse beni suçlamaya kalkmasın. Bizi dolandırmaya çalışanlara suç bulsun.

Diğer taraftan şerefiye komedisi var ki evlere şenlik. Eski yönetimi bitmiş Yayla Caddesinde eksik maliyetle şerefiyeyi birlikte almakla suçlayanlar kendileri bırakın Yayla Caddesini daha kazma vurulmamış Kıbrıs Caddesinde bile bunu yapmaya çalışıyorlar. Bu şekilde 80 milyon toplayıp 60 milyon maliyeti olan Kıbrıs Caddesi inşaatı için finansman yaratmaya çalışıyorlar. Maliyeti 100 milyona çıkardıklarında bir 20 milyon daha isterler. Nasılsa kimse sorgulayamıyor.

Kıbrıs Caddesinde tamamen afaki varsayımlarla şerefiye belirlemişler amiyane tabirle sallamışlar. Ortada bina olmadan yapılan şerefiye bu kadar olur. Birçok yanlış varsayım var şerefiyelerde. Mesela 30-40 m2 fiili kullanım alanı tahsis edilen Yayla Caddesindeki bahçe katların bahçe kullanımını 7-10 m2 göstermişler. Bu ileride o daire sahipleri ile diğer malikler arasında fiili kullanımla resmi alan farklı olacağı için sıkıntılara yol açacaktır.

Bazılarınız haklı olarak adamlar 60 milyonluk inşaatı 80-90 milyona yapmaya çalışıyorlar senin takıldığın konulara bak diyorsunuzdur. Haklısınız, bunlar genel kurulda frenlenmezse hepimizi şarampole yuvarlayacaklar.

Şerefiyelerde dikkati çeken en önemli husus ise Yayla Caddesinin maliyetidir. Geçen sene 40 milyon TL inşaat bedeli, arsa bedeli ve ortak giderler dahil yaklaşık 63 milyon geçici maliyet hesaplanmıştı. Bunlar 80 milyon geçici maliyet çıkarmışlar. İnşaata harcanan para, arsaya harcanan para ve ortak giderler belli. Sonuçta 205 dairenin maliyeti 63 milyon TL, 80 milyon değil. Ortalıkta “Yayla Caddesinde ciddi eksik maliyet var, maliyet 40 milyondan çok daha fazla” diyorlar ama Yayla Caddesini gittik gezdik, https://www.youtube.com/watch?v=8rLQzFx8ARg 40 milyonluk maliyetin içinde Kıbrıs Caddesinin bazı malzemelerinin olduğuna bile şahit olduk. İnşaat firması “1,5-2 milyona Yayla Caddesi eksiksiz tamamlanır” diyor. Ortaklarınızı aldatmayı bırakın.

Yine de her şeye rağmen Abdullah Bildirici’yi tebrik ediyorum. Afşin Yelok’tan daha iyi yönetiyor kooperatifi. En azından bizim bazı uyarılarımızı dikkate alıyor. Mesela şerefiye konusunda genel kurul gündeminin 12. Maddesinin ana sözleşmeye aykırı olduğunu ve bu şekilde kura çekemeyeceklerini söyledik. http://www.airwayshaber.com/2021/04/havais-kibris-kooperatifinde-genel-kurul-ne-oldu/ Hemen durumu düzeltmek için şerefiye raporunu apar topar üyelere postaladılar. Çünkü önce şerefiye sonra kura olur. Ama onlar önce kura sonra şerefiyeyi planladılar ve ana sözleşmeye aykırı olan 12. Maddeyi gündeme koydular. Uyarılarımızı dikkate almadıklarını kendilerinin durumun farkında olduğunu iddia edebilirler.

İnanmayın.

Eğer öyle olsaydı bir hafta arayla üyelere 2 farklı iadeli taahhütlü posta göndermez ve kendilerine iş çıkarmazlardı. 10 bin TL de fazladan posta ücreti ödemezlerdi.

Abdullah Bildirici’ye çok daha önemli bir uyarıda bulunayım: Genel kurulda yönetime seçilseniz bile 60 milyonluk inşaatı 80-90 milyona yaptırmayın, altında kalırsınız. Efelerle anlaşmayı iptal ettik diyorsanız inşaatı kendiniz yapın ama birilerine 20-30 milyon paramızı yedirmeyin. Ya da Afşin Yelok gibi işlediğiniz suçların farkına varıp bırakın bu işi. Eğer durum sizin için sarpa sarmasa kaçarak kendisini kurtaramayacak olmasına rağmen Afşin Yelok başkanlığı bırakıp kaçmazdı.

TÜM ÜYELER OLARAK DUR DEME ZAMANI GELDİ VE GEÇİYOR

  • Ortaklara, bir yılı geçti en az 15 ay kaybettirdiniz,
  • Kıbrıs Caddesinin başlamaması nedeniyle oluşan maliyet artışından dolayı 10 milyondan fazla  para kaybettirdiniz,
  • Kıbrıs caddesinin inşaatının geç biteceğinden dolayı 6 milyon para kaybettirdiniz,
  • Yayla Caddesinin boş durmasından dolayı 5 milyondan fazla para kaybettirdiniz.
  • Yeter artık Kıbrıs Caddesinin inşaatını maliyetinin 20-30 milyon üzerinde para harcayarak daha fazla kaybettirmeyin bize.

 

BİR CEVAP BIRAK