Ana sayfa Köşe Yazıları KIBRIS KOOPERATİFİ GENEL KURULUNDA ÜYELERİ BEKLEYEN TUZAKLAR

KIBRIS KOOPERATİFİ GENEL KURULUNDA ÜYELERİ BEKLEYEN TUZAKLAR

Daha önceki üç başarısız girişime rağmen 14 aydır bir türlü yapılamayan genel kurul kısmetse 21 Mayıs’ta yapılacak. Bu süreçte binlerce kişilik genel kurulların yapıldığı dönemler de oldu ama maalesef o dönemlerde genel kurul yapmadılar. Kimse “üyelerin sağlığını düşündüğümüz için o tarihlerde genel kurul yapmadık” yalanıyla üyeleri kandırmaya kalkmasın çünkü daha önce yüzün altında vefat sayılarında bile genel kurul yapmadınız, şimdi vefat sayıları dört yüzlere dayanmışken genel kurul yapmak istiyorsunuz.

Olsun, bunlarda yalan bol. Hissedarların bu yalanlara inanıp inanmadığını ise ilk genel kurulda görmüş olacağız.

Bu genel kuruldaki birçok madde biz ortaklar açısından tuzak içeriyor. Dikkatli olmaz ve bilinçsiz oy kullanırsak, kaldırılan her yanlış parmak üye başına on binlerce lira fazladan maliyet oluşturacak ve bize zarar verecektir. Madde madde ilerleyecek olursak;

6. Maddede Yönetim kurulu ibra edilirse 2020 yılındaki usulsüzlüklerini kabullenmiş oluruz.

 • 14 ay boyunca dağıtmayıp boş beklettikleri dairelerden dolayı oluşun 5-6 milyon TL’lik kira kaybını kabullenmiş oluruz.
 • İnşaat sözleşmesinin haksız feshinden doğan milyonlarca TL tazminat riskini üyeler olarak kabullenmiş oluruz.
 • Bir yıldan fazla süredir ruhsatı çıktığı halde çivi çakılmayan Kıbrıs Caddesi inşaatındaki gecikmeden kaynaklanan milyonlarca lira zararımızı kabullenmiş oluruz.
 • Yaptıkları ama detay açıklamadıkları, kooperatifin menfaatine olmayan ve sadece egolarını tatmin eden, milyonlarca lira harcamayı (4 farklı avukata, Yeminli Mali Müşavire, danışmanlara, üniversite hocalarına vs. yaptıkları ödemeler) kabullenmiş oluruz.
 • Genel kuruldan onay almadan yaptıkları ve içeriğini açıklamadıkları ihalenin maliyeti 100 milyon TL’yi aşsa bile kabullenmek zorunda kalırız.

11. Maddede bütçenin görüşülmesi, fasıl aktarımı vb yetkileri talep ediyorlar.

 • Madem 2021 yılı için bu yetkilere ihtiyaç var, 2020 yılında gerek yok muydu?
 • Var idiyse geçen seneki genel kurulda bu maddeleri oylatmayıp genel kuruldan yetki almadan verdikleri kararlar ve yaptıkları harcamalar ne olacak?

12. Maddede dedikleri gibi genel kuruldan yetki alsalar bile kura çekemezler. Çekseler bile bu iptal olur.

 • Ana sözleşmeye göre (61. ve 62. maddeler) şerefiyeler belirlenmeden kura çekilemez. Bu konuda Mehmet Doyar web sitemizde detaylı bir yazı yazmıştı. http://www.airwayshaber.com/2021/04/havais-kibris-kooperatifinde-genel-kurul-ne-oldu/ Bu yazı üzerine apar topar şerefiye belirleyip mail attılar.
 • Kooperatif genel kurulu ana sözleşmeye aykırı karar alamaz. Ana sözleşmeye aykırı kura çekmek insanların umutlarıyla oynamaktır.
 • Bir yılı aşkın süredir, genel kurula bile gerek olmadan ana sözleşmede belirtilen usulle kura çekilebilecekken şimdi yalandan bunun şovu yapılmaktadır.

13. Maddede piyasa değeri 300.000 TL olan aracı yetkisiz 180.000 TL’ye satmalarının sorumluluğundan kurtulma girişimidir.

 • Araç niçin satıldı? Yerine yeni araç alındı mı? Kamyoneti kullanmak zor mu geldi? Şantiye ile işleri olmayanlar şehir içinde binek arabayı mı tercih etmişler?
 • Araç niye 180.000 TL’ye satıldı? Ana sözleşmeye göre satma yetkileri bile yokken niye ve kime 300.000 TL’lik aracı yarı fiyatına sattılar?
 • Bu nedenle Bakırköy Cumhuriyet Savcılığın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından haklarında açılan soruşturmalardan mı kurtulmak istiyorlar?
 • Bu kafa ile Kıbrıs Caddesindeki arsayı da haraç mezat satmadıklarına sevinelim mi?

14. Maddede yapmak istedikleri değişiklik için bakanlıktan ön onay aldılar mı? Ayrıca Arnavutköy’deki kooperatifin merkezinin Arnavutköy’de olması kimi niye rahatsız etti? Arnavutköy’de lüks plaza mı bulamadılar da Ataköy’de tuttular? Ana sözleşmeyi “Bakırköy/İstanbul” olarak niye değiştiriyorsunuz, Bakırköy’den başka yerde de lüks plazalar var. Size tavsiyem sadece “İstanbul” olarak değiştirin.

16. Madde ile neyi amaçlıyorlar, kanundan haberleri mi yok?

 • Bağımsız bölüm ile ortak sayısı ve hisse sayısı birbirinden tamamen ayrı şeyler. Mesela THY’de 138 milyar hisse var. Çok daha az ortak ve uçak sayısı var. Bu ne uçak sayısına ne de ortak sayısına eşitlenmiştir. Eşitlenmesi de mümkün değildir. Bunlar hissenin ne olduğunu anlamamışlar.

19. Madde en tehlikeli madde. Yapılan sözleşmelerle ilgili anlaşma veya dava açma yetkisi istiyorlar. Bu madde sözleşmesi feshedilen Efeler İnşaata ödenecek tazminatın maddesidir. Keyfi fesihlerinin maliyetini genel kurulda tüm ortaklara yıkma çabasıdır.

 • Anlaşma veya dava yetkisi verilecekse sınırlı verilmelidir. Mesela genel kurula “dava sonucunda Efelere ödenecek tazminatın 5 milyona kadarı üyeler tarafından üzeri keyfi fesih yapan yöneticiler tarafından ödenir” şeklinde bir önerge verilebilir?
 • Bu şekilde keyfi hareket etme hakkı yönetime verilirse bizi daha çok zarara uğratırlar.
 • Fesihte haklılarsa niye yetki istiyorlar? Haksızlarsa cezasını niye biz ödüyoruz?

Sonuç olarak bu genel kurulda ortaklar olarak uyanık olup kime ne yetki vereceğimizi ve neyi üstlendiğimizi sorgulamalıyız. Bize bir yıldan fazla zaman ve on milyonlarca lira kaybettirenlerden hesap sorabileceğimiz tek fırsatı da kaçırırsak başımıza gelecek her şeyi kabullenmiş oluruz. Bir ortak olarak benden söylemesi…

BİR CEVAP BIRAK