Ana sayfa Genel Temel Kotil: 12 adet HÜRKUŞ-C ihraç edilecek

Temel Kotil: 12 adet HÜRKUŞ-C ihraç edilecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, 12 adet HÜRKUŞ-C’nin ihraç edileceğini duyurdu.

CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hakan Çelik ve Nedim Şener’in sorularını yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, 12 adet Hafif Taarruz Uçağı HÜRKUŞ-C modelinin ihracata yakın olduğunu duyurdu.

Kotil konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kontrat imzalanmadığı için söyleyemiyoruz ama 12 adet HÜRKUŞ ihraç edilecek” ifadelerini kullandı.

ABD’nin F-35 kararına da değinen Kotil, ”Son F-35 kararı, benim de şirketimin de yükünü arttırmıştır. Bizim dönüşümüz yok. F-35 benim gündemimde o kadar yok artık, benim gündemim Milli Muharip Uçak. Kesinlikle yapılmak zorunda. Zaten yapılmak zorundaydı, şimdi biraz daha ‘karelendi, küplendi’ önemi.” açıklamasını yaptı.

Kotil ayrıca, “Şuan TUSAŞ’ta 4 bin mühendisimiz var. Mühendis sayımızı 10 bine çıkarmamız gerekiyor. Bu projeleri bitirmek için bizim gençlere ihtiyacımız var. Sadece MMU için 6 bin mühendise ihtiyacımız var” diyerek savunma sanayiine ilgi duyan genç mühendisleri TUSAŞ başvurmaya davet etti. Haber Aero olarak Prof.Dr. Temel Kotil’in yaptığı değerlendirmeleri şu başlıklar altında toparladık;

TUSAŞ Genel Müdürü Prof.Dr. Temel Kotil

AKSUNGUR’dan 5 adet ürettik

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli AKSUNGUR İHA’dan şu ana kadar 5 adet üretildiğini açıklayan Kotil,  “AKSUNGUR’u kendi imkanlarımızla geliştirdik ve 18 ayda ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Yıl sonuna kadar kuvvete teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

GÖKSUNGUR, AKSUNGUR’dan atılabilecek süpersonik bir İHA olacak

AKSUNGUR projesi tamamlandıktan sonra Türkiye’nin ilk süpersonik seyir hızına sahip İHA sistemi olacak olan GÖKSUNGUR hakkında açıklama yapan Kotil, “AKSUNGUR’un bir sonrası (GÖKSUNGUR) süpersonik olacak inşallah. Henüz takvimlenmiş bir şey yok ancak bizde bir çalışma bittiğine diğeri başlar. Bu sene bitene kadar AKSUNGUR ile uğraşırız, sonra GÖKSUNGUR gelir. GÖKSUNGUR, AKSUNGUR SİHA’dan atılabilecek süpersonik seyir hızına sahip bir İHA sistemi olacak’ dedi.

ŞİMŞEK’ten yılda 100 adet üretiyoruz

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak TUSAŞ tarafından başlatılan Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak ile ilgili de açıklama yapan Kotil, ‘Şimşek hedef uçağı aynı zamanda kamikaze uçağı. Şimşek’in üzerinde 5 kilogram patlayıcı var ve İHA’dan atılınca yaklaşık 100-200 kilometre gidiyor. Şimşek’ten yılda 100 adet üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hava savunma sistemleri gibi çeşitli atış testlerinde kullanılan TUSAŞ’ın özgün tasarımı Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, daha önce ANKA insansız hava aracına (İHA) entegre edilmişti.

HÜRKUŞ-C hakkında

HÜRKUŞ uçağı, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Programı kapsamında farklı görev senaryolarını destekleyecek  şekilde TUSAŞ tarafından tasarlanmıştır.

HÜRKUŞ-C, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra; hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirilmekte.

Hassas ve Maliyet Etkin Çoklu Görev Çözümü HÜRKUŞ-C, hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı, günümüz dünyasının muharebe alanlarındaki asimetrik tehditlere karşı düşük maliyetli, esnek bir çözüm sunmakta. HÜRKUŞ’un sahip olduğu gelişmiş eğitim kabiliyetleri korunmakla beraber, üzerinde 7 harici yük istasyonuyla HÜRKUŞ-C, kullanıcılarına, yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda, gündüz ve gece koşullarında, zorlu görevleri gerçekleştirebilmek için yararlanılabilecek olan 1500 kg’a kadar geniş bir faydalı yük kapasitesi sunmakta.

Harici Yük Kapasiteleri

 • Genel Maksat Bombaları
 • Milli Mühimmatlar (HGK-3, KGK-82, CİRİT, UMTAS)
 • 12,7 ve 20 mm top sistemleri
 • 2,75 inç roket çeşitleri
 • Uluslararası lazer güdümlü mühimmat çeşitleri
 • Eğitim bombaları (BDU33 ve MK106)
 • Harici Yakıt Tankları

Sistem Özellikleri

 • Zırhlandırılmış Yapı
 • Kendini Koruma Sistemleri
 • Gece Görüş Uyumlu Sayısal Kokpit
 • Gelişmiş Aviyonik Sistemler

 

 

BİR CEVAP BIRAK