Ana sayfa Havayolları Tam aşılı ilk uçuş testi!

Tam aşılı ilk uçuş testi!

Havayolları yolcularını geri kazanmak, onların seyahat korkularını yenmesine destek olmak ve krizden biran önce çıkmak için yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda bir ilke imza atılarak, aşılarını yaptırmış uçucu ekipler, yolcularla “Hiçbir Yere Uçuş” konseptinde bir seyahat gerçekleştirdi.

Katar Havayolları, hafta içinde dünyanın ilk tam aşılı uçuşunu Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan gerçekleştirdi. Uçağın yolcularına check-in sırasında da tamamen aşılanmış personel tarafından hizmet verildi. Uçakta bulunan 188 yolcu, 2 pilot ve 18 kabin memurunun tamamı de aşılıydı. Doha Hamad Havalimanı’ndan kalkan uçak gökyüzünde 3 saatlik bir tur yaptıktan sonra tekrar Hamad Havalimanı’na teker koyarak, aşılı uçuşunu tamamladı.

Katar’ın ardından “Hiçbir Yere Uçuş” konspetinde benzer bir organizasyonu Emirates Havayolları da yaptı. Bakalım Türk Hava Yolları Kovid-19 sonrasında seyahatlere ilgiyi artırmak için nasıl bir organizasyon yapacak?

Havayollarının tarihlerinde bu kadar yenilik üzerinde çalışılan başka hiçbir dönem olmamıştı. Ama yolcuların sağlıklı ve güvenli seyahat etmesi kapsamında yapılan çalışmalar da olumlu sonuçlar veriyor. Her ne kadar hükümetlerin kısıtlamaları şirketlerin çalışmalarına engel olsa dahi olumlu geri dönüşler alınıyor. Özellikle aşılanmayla birlikte havacılık sektöründeki düzenleyici kuruluşların (regülatörlerin) salgının başından bu yana yaptığı olumlu çalışmalar karşılık buluyor.

Mesela geçen hafta Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), hükümetlere seslenerek uçuş ekiplerin acil olarak aşılanması gerektiğini duyurdu. ICAO, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte ortaklaşa karar alıp, açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından havayolları; pilotlar, kabin ekipleri ve yer hizmeti görevlilerinin aşılama çalışmalarına hız verdi. Ülkemizde de bu hafta içi uçuş operasyonu ekiplerinin aşılanmasına başlandı. Türk Hava Yolları, Pegasus ve diğer şirketler ekiplerini aşılama çalışmalarına devam ediyor.

Dünyada bir ilk oldu

Salgında dünyanın en büyük krizini yaşayan havacılık sektöründe tüm ekip ve yolcuların aşılandığı test uçuşları diğer ülkelere de yayılacak gibi görünüyor. Uçmayı özleyenler için bazı havayollarının başlattığı “Hiçbir Yere Uçuş” konsepti de tam aşılı, sağlıklı, güvenli uçuşların test edildiği konum kazandı. Hafta içi Doha merkezli Katar Havayolları, dünyanın ilk tam aşılı uçuşunu yaparak, uluslararası seyahatin iyileşmesine öncülük etti. 6 Nisan günü Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan saat 11.00’da havalanan ve sadece aşılı mürettebat ve yolcuları taşıyan QR6421 sefer sayılı uçağın yolcularına check-in sırasında da tamamen aşılanmış personel hizmet verdi. Airbus A350-1000 model uçağıyla yapılan seyahat, orta koltuk boş bırakılarak 188 yolcuyla uçuldu.

Tam aşılı uçuşta salgın döneminde hayatımıza giren yeni kurallar; maske, mesafe ve temizlik aynı şekilde uygulandı. Bu özel uçuşa katılan yolcular seyahat boyunca maskelerini sadece yemek yerken veya içecek içerken çıkardılar. Uçuşta seyahat acenteleri, medya mensupları ve havayolunun sık uçan özel yolcuları yer aldı. Doha’dan başlayan 3 saatlik uçuşun varış noktası yoktu. Dubai üzerinden uçtu, Umman hava sahasına geçti ve tekrar Doha’ya döndü.

Havayolu en yeni uçağını kullandı

Dünyada ilk olma özelliği taşıyan bu uçuş ile Katar Havayolları, yeni uçak içi eğlence teknolojisi “Zero-Touch” da dahil olmak üzere, en yüksek güvenlik ve hijyen standartlarını sağlamak için aldığı tüm önlemleri sergiledi, tanıttı.

Özel uçuş, havayolunun teknolojik olarak en gelişmiş ve sürdürülebilir uçaklarından biri olan Airbus A350-1000 ile gerçekleştirildi.

Emirates’in aşılı A380 uçuşu

Dubai merkezli havayolu Emirates de Airbus A380 uçağıyla tam aşılı uçuşu yapan ikinci havayolu oldu.

EK2021 sefer sayılı uçuş, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan başlayan 2,5 saatlik uçuş yine Dubai’da sonlandı. Yolcular, tüm kabin sınıflarında havayolunun yepyeni Premium Economy koltukları ve yenilenmiş kabin iç mekânlarına sahip Emirates’in en yeni A380 uçağını deneyimleme fırsatı buldu. Bu özel uçuşa Kovid-19 aşısının ikinci dozundan sonraki iki haftalık dönemi tamamlayan yolcular katılabildi. Bu özel uçuşa katılanlar ekonomi sınıfı biletleri için 272, business içinse ise 544 dolar ödedi.

Bakalım önümüzdeki günlerde aşılı test uçuşları hangi havayolları yapacak. Dünyada tam aşılı bir şekilde güvenli uçuşlar ne zaman gerçekleşecek? 

BİR CEVAP BIRAK