Ana sayfa Genel Sivil Havacılık Devlet Emniyet Kurulu oluşturulacak

Sivil Havacılık Devlet Emniyet Kurulu oluşturulacak

Sivil Havacılık Devlet Emniyet Programı ve Sivil Havacılık Emniyet Politikası, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından onaylandı. Bu kapsamda Sivil Havacılık Devlet Emniyet Kurulu oluşturulmasının önü açılmış oldu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması’nın 19 numaralı Eki (ICAO Annex 19) gereğince, sivil havacılık hizmet sağlayıcılarının bir Emniyet Yönetim Sistemi kurması gerekliliğine paralel olarak; üye ülkelerin de bir Sivil Havacılık Devlet Emniyet Programı oluşturmak ve yürütmek yükümlülüğü bulunuyor.

Sivil Havacılık Devlet Emniyet Programı; havacılık emniyetinin devlet tarafından yönetilebilmesi için, devlet içerisinde bir Emniyet Yönetim Sistemi’nin oluşturulması, geliştirilmesi ve uygulanması olarak tanımlanıyor.

Bu program, devletin, sivil havacılık emniyetiyle ilişkili kurum ve kuruluşlarının; havacılık emniyetinin yönetilmesi ile ilgili belirli faaliyetleri yerine getirmesini sağlayacak olup, bu kurum ve kuruluşların havacılık emniyetiyle ilgili görevlerini, sorumluluklarını ve birbirleriyle ilişkilerini belirlemesi açısından büyük önem arz ediyor.

Sivil Havacılık Devlet Emniyet Programı’nın gerektirdiği faaliyetler, sivil havacılık emniyetiyle ilişkili kurum ve kuruluşların üst  düzey koordinesini gerektiriyor. Bu çerçevede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ya da yetkilendireceği temsilcisi başkanlığında; sivil havacılık emniyetiyle ilişkili kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşacak bir ulusal kurul (Sivil Havacılık Devlet Emniyet Kurulu) oluşturulacak.

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2018 tarihli ve 4 sayılı “Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile verilen görev kapsamında, SHGM tarafından hazırlanan Sivil Havacılık Devlet Emniyet Programı ve Sivil Havacılık Emniyet Politikası, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu tarafından onaylandı.

BİR CEVAP BIRAK