Ana sayfa Köşe Yazıları HAVAİŞ KIBRIS KOOPERATİFİNDE GENEL KURUL NE OLDU

HAVAİŞ KIBRIS KOOPERATİFİNDE GENEL KURUL NE OLDU

GENEL KURUL VE KURA MUAMMASI

Kooperatifte genel kurul yine başka bir bahara kaldı anlaşılan. Geçen sene genel kurulu manipüle edip hiçbir karar aldırmayanlar, genel kurulların yapılabildiği Ağustos ve Eylül aylarında da genel kurul yapmamışlardı. Ocak ayındaki yazımda belirtmiştim. Martta genel kurul yapmanız lazım, bir ay önce de duyuru şartı var, bir an önce genel kurulu duyurun diye.

http://www.airwayshaber.com/2021/01/kooperatifte-genel-kurul-hesap-zamani/

O aralar yetkisiz bir şekilde ihale verme peşinde koşturdukları için olsa gerek genel kurulu umursamadılar ve 14 Mart’ta görev süreleri dolmasına rağmen genel kurul duyurusu yapmadılar. Daha sonra 17 Nisan diye genel kurul tarihi duyurdular ancak yine yasaklara takılacaklar. Hafta sonları çıkış yasağı geldi. Onlara sorarsanız “ne yapsınlar, istiyorlar ama yapamıyorlar”. Mart ayında onlarca kooperatif genel kurul yaptı ama bunlar yine iş bilmezliklerinden daha önceki iki girişimlerinde olduğu gibi yine genel kurul yapamıyorlar.

13 aydır ortaklarını mağdur etmekten başka ne yaptılar ki zaten.

Bitmiş daireler bir yıldır çürümeye terk edildi. Ruhsatı bir yıl önce çıkan yerde inşaata başlanmadı. Genel kuruldan yetki alınmadan inşaat firmasının sözleşmesi feshedildi ve inşaat firmasıyla davalık olundu. Belki 3-4 yıl daha ortaklarına daire veremeyecekler. Sonunda da yüklü tazminatlarla ortakları karşı karşıya bırakacaklar. Yaşayıp göreceğiz hep birlikte.

Son genel kurul duyurusunda yayla caddesinde kura çekeceklerini söylemişler. Ama onu da yapmaları hukuken mümkün değil. Bunun mümkün olmadığını ben söylemiyorum, ana sözleşme söylüyor. Hani kooperatifin nasıl yönetileceğini söyleyen, ama okuma ihtiyacı hissetmedikleri ana sözleşme var ya o söylüyor. Kooperatifin web sitesinde var. Allah rızası için bir kez okusalar, birçok yanlışı yapmayacaklar.

http://www.havaiskibriskoop.com/kooperatif-ana-sozlesmesi/

Madde 61 ve 62 yi okuyun. Şerefiye belirlenmeden kura çekilemez.

  1. KONUT BEDELLERİNİN TESPİTİ Arsa bedeli ile yapı masrafları ve yol, su, elektrik gibi müşterek tesis masrafları, okul, kütüphane, satış mağazaları, bahçe ve spor alanı gibi genel hizmet tesis bedellerinden her konuta düşecek olan miktar ile genel giderler ve yönetim masraflarından ortaklara düşecek paylar hesaplanmak suretiyle konutların geçici maliyetleri bulunur. Bundan sonra yönetim kurulu kararı ile oluşturulacak en az üç kişilik bir teknik heyet tarafından konutların yeri, yapı durumu ve sair özelliklerine göre kıymet takdir olunur. Teknik heyet kararı bir rapora bağlanarak, tanzim tarihi ve imzaların doğruluğu bakımından noterce onandıktan sonra yönetim kuruluna tevdi edilir. Bu rapor, yönetim kurulunca, noter vasıtasıyla, taahhütlü mektupla veya elden imza karşılığında ortaklara tebliğ edilir. Ortaklar tebliğ tarihinden İtibaren 15 gün içinde bu kıymetlere itiraz edebilirler. 15 günün geçmesiyle itiraz hakkı kesin olarak düşer. İtiraz edildiği takdirde, teknik heyet ile yönetim kurulunun kendi üyeleri arasından birer, itirazda bulunan ortaklar tarafından seçilecek bir kişiden oluşan 3 kişilik yeni bir kurul marifetiyle tekrar kıymet takdir olunur. Bu heyet tarafından takdir olunan fark, geçici maliyet bedellerine eklenir veya bu bedelden indirilir. Geçici maliyet tespitinden sonra yapılan masraflar kesinleşen kıymet takdiri ile orantılı olarak bölünerek kesin maliyet bulunur. İtiraz taksitlerin ödenmesini geciktiremez. Her ortak kendisine düşen konutu kesin maliyet bedeli üzerinden kabule mecburdur. Ortaklar, yönetim kuruluna yazı ile bilgi vermek şartıyla kendilerine düşen konutları diğer ortakların konutları ile değiştirebilirler.
  2. KONUTLARIN ORTAKLARA DAĞITIMI Konutlar, maliyet bedelleri kesinleştikten sonra ortaklar veya temsilcilerinin katılımıyla noter önünde çekilecek kura ile dağıtılır. Ancak, 59. maddenin 2. fıkrası uyarınca, konutların ortaklara önceden dağıtılması halinde kuraya başvurulmaz. Kuranın yer ve zamanı en az 15 gün önce taahhütlü mektupla veya imza karşılığı ortaklara bildirir.

Bunlar genel kurul duyurusunda ne diyor.

Madde 12 Önceki genel kurullarda alınan kura düzenlemesi ve şerefiyelendirmelerin yeniden düzenlenmesi konularında yönetim kuruluna yetki verilmesi (Genel kurulca onay verilmesi halinde saat 14:00’te aynı salonda noter huzurunda kura çekilişi yapılacaktır)

Ana sözleşmeye aykırı kura çekilemez. Çekerseniz iptal olur.

Niye iptal olur, daha basit bir dille anlatayım.

Mesela kura çekildi ve bana Yayla Caddesinden A Blok Daire 25 çıktı. Şerefiyeleri yönetim kurulu kuradan sonra belirleyeceği ve benden hoşlanmadığı için yüksek şerefiye belirleyecek, aynı daire Afşin Yelok’a veya Abdullah Bildirici’ye çıkarsa kendileri için daha düşük şerefiye belirleyebileceklerdir.

Hukuk da, mantık da, ahlak da buna müsaade etmez.

Bu kadar saçmalamalarına rağmen hala bunlardan medet umanlara söyleyecek başka sözüm yok. Çünkü bu ne ilk ne de son saçma işleri. Aslında onlara inanıp hala peşinden gidenlere her şey müstehak diyeceğim ama arada kendim dahil birçok ortak mağdur oluyoruz.

Bu arada bir tüyo daha vereyim: Kura çekmek için genel kurul şartı yok. Genel kurul yasaklarına da takılmıyor. Yani usulüne uygun olmak kaydıyla kura çekimi her zaman yapılabilir. Tabi gerçekten kura çekmek istiyorlarsa.  

Bu, yapmayı başaramayacakları 3. genel kurul olacak. 4. yapamayacakları genel kurula kadar

Kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK