Ana sayfa Güncel HAVAİŞ KIBRIS KOOPERATİFİNDE 4. GENEL KURUL GİRİŞİMİ VE ÜYELERİ BEKLEYEN TEHLİKELER

HAVAİŞ KIBRIS KOOPERATİFİNDE 4. GENEL KURUL GİRİŞİMİ VE ÜYELERİ BEKLEYEN TEHLİKELER

HAVAİŞ KIBRIS KOOPERATİFİNDE 4. GENEL KURUL GİRİŞİMİ VE ÜYELERİ BEKLEYEN TEHLİKELER

Bildiğiniz gibi airwayshaber’den yaklaşık 6 aydır sizleri bilgilendirmeye ve gerek videolarla gerek yazılarımızla gerçekleri herkesin görmesini çabalıyoruz.

Bunun iki sebebi var: Birincisi hakkımızda atılan iftiraları ortaya çıkarma ikincisi diğer üyeleri de yakından ilgilendiren malımıza sahip çıkmaya çalışma güdüsüdür. Bu kapsamda 3-4 kez Abdullah Bey’e teklif ettim ama ne tek başına röportaj ne de inşaat firması yetkilisi Burak Bey’le kameralar önünde görüşme teklifimi kabul edebildi. Telefonda veya karşılaştığımda sorduğum 3-4 basit soruya ise hep kaçamak cevap verdi. Bunlar özetle

  • “Eğer inşaat konusunda haklı çıkmazsanız ve Efeler ile olan sözleşmeyi haksız feshettiğiniz için tazminat ödenirse -ki bu tazminat inşaat firmasına göre 10 milyon TL’yi geçecek- bu para kimden çıkacak? Biz Üyelerden mi yoksa bu feshi yetkisiz gerçekleştiren Siz Yöneticilerden mi?”
  • “Birkaç ay önce Yıldız Teknik Üniversitesinden bir hocadan aldığınız raporla inşaatın m2 fiyatının 900 TL olması gerektiğini iddia edip İnşaatın m2 sini 1500-1600 TL’ye yapan eski yönetimi üyeleri zarara uğratmakla itham ediyordunuz. Sizin yaptığınız ihalede inşaatın m2 fiyatı 3.000 TL’yi geçecek. Bu rakamlardan hangisi doğru 900 TL mi 3.000 TL mi?”
  • “Eski yönetim 3 yılda toplam 3 avukatla çalışmışken ‘kooperatif paralarını avukatlara yedirmişler diyordunuz.’ Siz daha bir yılda 4. Avukatla çalışıyorsunuz. Hatta suç duyurusunda bulunan Avukat Ahu Rubacı’ya aylık 12.500 TL ağustosta ise 18.750 TL ekstra para ödemişsiniz. Bu çelişki değil midir?”
  • “Daireleri dağıtmak için genel kurul şartı olmamasına rağmen bir yıldan fazla süredir niye Yayla Caddesindeki daireleri boş tutarak kooperatifi, dolayısıyla üyeleri 5 milyondan fazla zarara uğrattınız?”

Kaçamak cevapların özeti ise ya

  • “Bunlar benden önceki Başkan Afşin Yelok zamanında yapıldı. Ben karar vermedim, ona sorun” ya da
  • “Biz haklıyız, haksız çıkarsak da şeriatın kestiği parmak acımaz”

Kooperatifin yaptırdığı Delil Tespitinin ilk günü yaklaşık 3 hafta önce idi. İlk gün hakim ve bilirkişiler geldi. Ben de oradaydım ve bazı görüntüleri de kayda aldım. Abdullah Bey “rızam yok, yayınlama” dediği için yayınlamadım. İddialar ve tespiti istenen konular o kadar çok ki bilirkişiler birkaç hafta sürecek diyerek o gün sadece kısa bir şantiye turu attılar. İkinci gelişleri Cumartesi günü yasaklarına denk geldiği için maalesef gidemedim. Öğrendiğim kadarıyla Afşin Yelok ve Aslı Oya Pulak’ta izolasyondan çıkıp gelmişler, Abdullah Bey ve kooperatifin son bir yıl içindeki 4. Avukatı da oradaymış ama kooperatifin kötü olduğunu iddia eden yöneticilerin referans kaynağı inşaat mühendisi Yusuf Civan gelememiş. Yalanlarının bilirkişiler önünde deşifre olmasını istememişler anlaşılan. Düşünebiliyor musunuz? “İnşaat dökülüyor, her yer su alıyor, Yayla Caddesindeki etabın tamamlanması için 17.397.911,15 TL (onyedimilyonüçyüzdoksanyedibindokuzyüzonbirliraonbeşkuruş) gerekli diyen kişi hakim ve bilirkişiler geldiğinde ortada yok. Ama beyefendi bizim olmadığımız gruplarda atıp tutuyor ve bir kısım üyeyi de kandırıyor. 14 Aylık süre içerisinde aslında ilk gün yapılması gereken delil tespiti bir yıldan sonra yaptırılıyor ve iddiaların kaynağı kayıp. Afşin ve Aslı ise su alma iddialarını ispatlayamadıkları için çılgına dönmüşler. “Buralar su alıyordu, kapatmışlar gizlemişler” diye bağırıyorlarmış bilirkişilerin yanında. Keşke orada olabilseydim.

Ama şunun farkına vardım: Kooperatif bir kez yanlış mahkemeden delil tespiti istedi o da Ekim ayında, yapamadıkları genel kuruldan yaklaşık bir ay önce. Sonra sebepsiz yere (gizli gündemleri varsa başka tabi) 4 ay beklediler. Yine Mart ayında, yapamadıkları genel kuruldan hemen önce mahkemeden delil tespiti talep ettiler.

Bu kadar kapsamlı bir delil tespiti 2-3 aydan önce çıkmaz diyor işi bilenler. Bunların taktiği genel kuruldan hemen önce delil tespiti isteyip sonuç çıkmadan “bakın mahkemeden delil tespiti de istedik. Haklıyız, iyi ki Efelerle sözleşmeyi feshetmişiz” diyerek genel kurulu manipüle etmek ve yetkileri alıp üyeler anlamadan bütün sorumluluğu genel kurulun yani biz üyelerin üstüne yıkmak. Genel kurulların ertelenmesi planlarını bozabilir.

Genel Kurulda ortakları bekleyen en büyük tehlike ‘yönetim kurulunun ibrası ve kooperatifin eski dönemde imzaladığı sözleşmelerden doğan ihtilaflarda anlaşma yetkisinin verilmesi’

Bu maddelerin Türkçesi şu: İbra ile usulsüz yaptıkları ihalenin sorumluluğundan kurtulacaklar, artık m2 fiyatı 3.000 de olsa 4.000 de olsa bu üyelerin sorunu olacak. İmzalanan sözleşmelerle ilgili ihtilaflar konusunda anlaşma yetkisi ile de Efeler’e ödenecek tazminatı üyelere yıkmış olacaklar.

Abdullah sandığımdan daha zeki imişsin. Kendinin yönetiminde olduğun Kooperatifin aldığı ve uyguladığı kararları “ben almadım, benden önceki başkan aldı” diyerek kurtulmayı planlıyorsun ve bu kararları genel kuruldan geçirirsen de amacına ulaşacaksın.

Ey Abdullah Bildirici,

Daha 2-3 hafta önce kooperatife geldiğimde, seninle konuştuğumuzda “beni niye kooperatifin telegram grubuna almıyorsunuz, ben de üyeyim” dediğimde “grubun kurulu olduğu telefon diğer personelde. O da bugün izinli, tamam alırız” demenin üzerinden bu kadar vakit geçti. Keşke “yok kardeşim sen ortalığı karıştıracaksın, bizim planlarımızı deşifre etmeye çalışacaksın, o yüzden seni almıyoruz” diyebilecek cesaretin olsaydı. Ama sen de haklısın: Daha uyanmaya çalışıp birkaç masum soru soran üyeleri bile Levent Akyol ve Yusuf Gül gibi trollerinizle ezmeye çalışıp susturuyorsunuz o grupta. Gökhan’la nasıl baş edeceksiniz.

Bu arada merak edenler Levent Akyol ile ihale vermeye çalıştıkları Faras İnşaatın bir bağlantısı var mı araştırsınlar. Benden söylemesi.

Üyeler daha büyük pişmanlık yaşamak ve şeriata parmaklarını kaptırmak istemiyorlarsa genel kurulda OY’larına sahip çıksınlar OYUN’a gelmesinler. 

BİR CEVAP BIRAK