Ana sayfa Genel Airbus Çin’deki tesislerinde ilk A350’nin üretimini tamamladı

Airbus Çin’deki tesislerinde ilk A350’nin üretimini tamamladı

Avrupalı uçak üreticisi Airbus Çin’deki Tianjin Nihai Montaj Hattında ilk A350’nin yapımını tamamladı.

Airbus Çin’deki Tianjin tesislerinde son model uçağı A350’nin üretimini tamamladı. İlk A350 Çinli China Eastern’a teslim edilecek.

Dünyanın en önemli pazarı haline gelen Asya-Pasifik bölgesi uçak üreticileri için de önemli bir konuma gelecek. Özellikle havacılığın merkezinin bu bölgeye kayması Avrupalı üretici Airbus’ı da bu bölgedeki üretimlerini artırmaya yöneltti.

Bu kapsamda Airbus ve Çin Hükümeti 2019’da yapımı tamamlanan uçakların sayısını ve türünü artırmaya yönelik bir mutabakat imzaladı. Bu kapsamda üretimi tamamlanıp biten A350 model uçaklar bu yıl içinde Çinli havayollarına teslim edilecek.

Anlaşma, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı He Lifeng ve Airbus CEO’su Guillaume Faury tarafından Çin Devlet Başkanı Xİ Jinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un huzurunda gerçekleşti.

2008 yılında Çin’de uçak üretimine başlayan Airbus, A320 ailesi uçaklarda Asya-Pasifik bölgesinde bugüne kadar 450 uçak üretip teslim etti.

Avrupa dışındaki ilk geniş gövde merkezi olma özelliğine sahip Tianjin CD&C tesileri ise 2017’den beri faaliyet gösteriyor. Tesis A330 için kabin montajı, uçuş testleri, uçak boyaması yapıyor. Tesiste uçak teslimatları ve müşteri görüşmeleri de sağlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK