Ana sayfa Havayolları THY Avrupa’da nasıl liderliğe yerleşti?

THY Avrupa’da nasıl liderliğe yerleşti?

Türk Hava Yolları (THY), aylardır Avrupa hava sahasında icra ettiği uçuşlarla lider konumda yer alıyor. Şirket günlük ortalama 600 uçuşa imza atıyor.

THY, Avrupalı taşıyıcılar arasında en fazla uçuşu düzenleyerek liderliğini sürdürüyor. Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL) tarafından yapılan paylaşımda, THY’nin 8-24 Şubat tarihleri arasında günlük 603 uçuşla liderliğini sürdürdüğü görüldü.

THY’nin Avrupa’da liderliğini sürdürmesi merkezi konundaki İstanbul Havalimanı’nı da doğrudan listenin en üstüne çekmeyi başardı. İstanbul Havalimanı; Londra Heatrow’u, Frankfurt’u, Charles de Gaulle’yi geçerek Avrupa’da 1 numara olmayı başardı.

Avrupa dibe çöktü

Covid-19 sürecinde Avrupa’da havacılık sektörü neredeyse dibi gördü. Havayolları mart-haziran döneminde tüm uçaklarını yerde yatırdı. Ülkelerde tüm kapılar kapatıldı. AB içindeki seyahatlere bile önemli ölçüde kısıtlamalar getirildi. Covid-19’un getirdiği büyük kriz havalimanlarında da aynı etkiyi gösterdi. Bazı havalimanları kapandı bazıları ise terminallerini kapatarak seyrek uçuşları tek bir terminal üzerinde gerçekleştirdi.

Mutasyonlu virüs geri dönüşü zorladı

Özellikle İtalya, Fransa, İspanya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin aldığı kısıtlama kuralları, sokağa çıkma yasakları uçuşları olumsuz şekilde etkiledi. Zorunda kalmadıkça kimse uçuş yapmadı. Uluslararası uçuşlar tamamen durma noktasına geldiği dönemde Avrupa içinde de yasakların gelmesi havacılık sektörünü durdurdu. 2020’nin sonunda İngiltere’de virüsün mutasyona uğramış varyantının görülmesi aralık, ocak, şubat aylarının da yeni kısıtlamalara neden olmasını sağladı. Bu kapsamda Avrupa’da uçuşlar tekrar durdu.

Network havayolları kredilerini tüketti

Avrupa’nın network havayolları British Airways, Air France, KLM, Iberia ve Lufthansa gibi havayolları devlet desteğine muhtaç kaldı. Salgının ilk başında nakit ihtiyaçlarının olmadığını söyleyen devasa şirketler sürecin uzamasından sonra devletlerinden destek almaya başladı. Bu destekler nedeniyle havayollarının yönetimlerinde hükümetlerin sözü daha fazla duyulmaya başladı. Bazı hükümetler önemli havayollarının hisselerine ortak olmaya çalıştı. Bugüne kadar 3-4 defa kredi desteği alan network taşıyıcılar büyük işçi kıyımlarına giderek çalışanlarını büyük oranda işsiz bıraktı.

THY krizi iyi yönetti

Avrupa’da durum bu şekildeyken THY ise krizi fırsata çevirerek seferlerini aksatmayı düşünmedi. 2020 yılında üçüncü çeyrek sonuçları geldiğinde şirket yüzde 53 tasarrufla Avrupa’nın en çok giderlerinde tasarruf yapan en etkin havayolu oldu. Krize girerken 1.7 milyar dolar olan sermayenin 200 milyon dolar civarını bu krizde yitirdi. Bayrak taşıyıcı tüm yasaklara rağmen uçabileceği her yere en hijyenik ve en sağlıklı şekilde uçmayı düşündü. Şirket 1 Haziran’daki yeni normallerle hız kazandırdığı uçuşlarına dünyanın önemli regülatörleri ICAO ve IATA tarafından hazırlana CART kılavuzunu eksiksiz ve hızlı bir şekilde uyguladı.

İstanbul Havalimanı’ndan uçmak avantaj sağladı

Bir diğer avantaj ise İstanbul Havalimanı’nın operasyonlarda verdiği önemli hizmet oldu. Yolcular devasa havalimanında seyahat etmekten korkmadılar. Çünkü izole olabilecek çok fazla alana sahip bir havalimanı diğer limanlardan bir adım öne çıktı. Sosyal mesafeyi koruyacak geniş alanlar, muadillerinde olmayan tavan yüksekliği gibi özellikleri bulunan havalimanı THY’nin de operasyonlarında güven oluşturdu.

BİR CEVAP BIRAK