Ana sayfa Köşe Yazıları MÜZEKKERE Mİ MÜZAKERE Mİ

MÜZEKKERE Mİ MÜZAKERE Mİ

Genel kurul duyurusu tüm kooperatif ortaklarına ulaştı sanırım. Birçok yanlışı barındıran bu saçma duyuruya göre birçok konuyu müzekkere edeceklermiş. Keşke müzakere etselerdi ama onlar da biliyor, genel kurulda müzakere olmuyor. Bağır-çağırla işi götürüyorlar. Müzakere akılla yapılır.

Türk Dil Kurumu’na göre

Müzekkere Bir iş için herhangi bir üst makama yazılan yazı”

Müzakere Bir konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunma, oylaşma”

Ne var bunda demeyin. Daha müzakere ile müzekkereyi ayıramayanların Genel Kurul yapamayacaklarını şimdiden rahatlıkla söyleyebilirim. Hatalı yazım da olamaz, çünkü 3.4.5. maddelerde müzekkere yazanlar 16. Maddede müzakereye karar vermişler.

En başından beri anlamadıkları konuda boş konuşma ve ortaklarını uyutma stratejileri şimdiye kadar işe yaradı. Bundan sonra da yarayacak diye umuyorlar, göreceğiz.

Bir yılımızı çalanlar, ortakları kandırmasalar bu genel kurulda bütün ortaklar hem de bunların söylediğinden çok daha uygun fiyata ev sahibi olacaklardı. Ortaklar uyanmazlarsa çok daha pahalıya patlayacak, benden söylemesi.

Sahi bunlar son bir yıldır ne söylediler ne yaptılar

 

  • Bizim m2 sini KDV Dahil 1.600 TL’ye yaptığımız inşaatın aslında 900 TL olduğuna dair Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir hocadan bizim paramızla rapor aldılar ve bizim hırsızlık yaptığımıza ortakların bir kısmını inandırdılar. Sonrasında yetkileri olmamasına rağmen havuz vs hariç 3.000 TL artı fiyat farkı ile (demir ve beton) ihale etmeye kalktılar. Şimdi biraz düşünebilen herkese soruyorum: Yıldız’daki profesör mü sahtekar yoksa bunlar mı? İnşaat 900 TL ise 3.000 TL’ye nasıl ihale edilir? 900 TL’nin 2 yıl önceki rakamlar olduğuna bugün onun karşılığının 3.000 TL olduğuna inanıyorsanız, size bundan sonra diyecek bir şeyim kalmaz. Zira TÜİK verilerine göre 900 TL’nin karşılığı 1.200 TL hadi TÜİK verileri düşük olsun 1300-1400 TL.

 

  • Bizim satın aldığımız ve inşaat işleri için kullandığımız kamyoneti piyasa değerinin yarı fiyatına tanıdıklarına sattılar. Hem de yetkileri olmadan. Suç işledikleri ortaya çıkınca da “araba ile çok gezmişler” edebiyatlarına başlamışlar. Her gün inşaata gittiğimiz bu kamyoneti satıp binek araba aldılar. Şehirde kamyonetle gezmek zor tabi, inşaatla ve Arnavutköy’le işi olmayanlar başka nasıl yalan uyduracaklardı.

 

  • Bizim plazalarda ofisler tutup ortakların paralarını çarçur ettiğimizi söylediler ve birçok ortağı galeyana getirdiler. Seçildikten sonra ortaklarını aptal yerine koyup kendilerine yan plazada ofis tuttular.

 

  • KDV İadesinin Kooperatifin hakkı olduğunu ve KDV’yi inşaat şirketine peşkeş çektiğimizi söylediler. Kendi yaptıkları ihalede verdikleri işten dolayı inşaat firmasının alacağı KDV İadesi için “Onlar KDV’yi kendileri ödeyecek, onu iade alacaklar” diye martaval okumaya ve aptalları kandırmaya başladılar.

 

  • Bir yıldır yargılandığımızı iddia ediyorlar. Oysa kendileri 5 ayrı suç duyurusundan dolayı soruşturma geçiriyorlar. Bizim hakkımızdaki tek suç duyurusundan da dava açtıramayınca önce Afşin ve Aslı, sonra avukatları Ahu kaçtı. Şimdi onlar hakkında atıp tutmaya başladılar. Dürüstlerse bir mahkemenin dava dosyasını paylaşsınlar. Ama dürüst değiller ki. Ancak ofise çağırıp ikna odalarına alır ve hikayelerini anlatıp Ortaklarını uyuturlar. Uyanık çıkan bir Ortak “kaçınız kooperatiften para alıyorsunuz” deyince de çil yavrusu gibi dağılırlar.

 

  • Bizi avukatlara ve danışmanlara bol keseden para dağıtmakla suçlayanlar kendileri avukatlarına bizim verdiğimizin 2 katından fazla para veriyorlar. 2020 de biz avukata 6.000 TL verirken bunlar kaçan avukata 15.000 TL para veriyorlardı. Yenisini öğrenince onu da paylaşırız. Tabi kolay değil bir avukata o kadar yalan yazdırıp suç duyurusunda bulundurtmak. Sonra bu yalana ortakları inandırtmak. Bunun bir bedeli olacak. Hele o bedel kendilerinden değil biz ortaklardan çıkıyorsa, kim takar parayı. Genel kurulda dallamanın biri çıkıp “şimdi size avukata ödenen rakamı açıklayacağım” der bir sürü de alkış tutar o kişilere.

Daha uzatmaya gerek yok. Yapabilirlerse 4 hafta sonra Genel Kurul var orada hesaplaşma olur. Yapabilirlerseden kastım sadece pandemi değil. Genel kurul duyurusunda başka birçok hata var. Onları da zamanı gelince paylaşacağım. O zamana kadar siz de hem onları hem de kendinizi sorgulayın. Yoksa 3-4 yıl daha evlerimizi alamayacağız ve sonunda çok pahalı ve çürümüş bir kooperatifle karşılaşacağız.

Genel kurulda akıl sahiplerini müzakereye diğerlerini müzekkereye davet ediyorum.

Genel kurula kadar kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK