Ana sayfa Köşe Yazıları KOOPERATİFTE KDV NEREDE?

KOOPERATİFTE KDV NEREDE?

KDV GERÇEĞİ

Neredeyse bir yıldır bir sürü yalanla kooperatif ortaklarını mağdur edenlerin, bu aralar sarıldıkları yalanların başında ‘aslında kooperatifin alması gereken KDV İadesinin sözleşme revizesiyle inşaat firmasına peşkeş çekildiği ve bu sayede inşaat firmasının yüzde 26 kar ile iş yaptığı ve kooperatifi zarara uğrattığı’ yalanı geliyor.

Peki nedir bu KDV iadesi meselesi ve KDV iadesi kimin hakkıdır, kim KDV iadesi alabilir, sözleşme revizesi ile KDV iadesi kooperatif yerine inşaat firmasına mı gitti?

Geçen dönem kooperatif muhasip YK üyesi olarak öncelikle şunu belirteyim ki kooperatifin KDV iadesi alması ya da %1 KDV ile mal satın alması mümkün değildir. Bu atla deve değil, isteyen herkes vergi dairesinden veya başka ilgili kurumlardan bunu öğrenebilir.

Afşin Yelok “biz %1 ile mal alabiliyoruz” diyordu. Hala alacak, bir izolasyondan çıkabilse.

Bu tamamen yalandır.

Peki gerçek ne?

Devlet bazı durumlarda, bazı işletmelere (İhracatçılara, inşaatçılara vs.) KDV iadesi yapmaktadır. İnşaatçılara her işte KDV iadesi yapmamaktadır. Mesela bir bina yaptığında KDV iadesi vermezken kentsel dönüşüm kapsamında bina yaparsa KDV iadesi verir. Bunun da koşulları ve kısıtları vardır. %18 KDV’nin tamamını iade etmez. İnşaat firmalarına, kooperatif inşaatında da KDV iadesi (%18 KDV’nin bir kısmı) bir sonraki yılın ortalarında yapılmaktadır. Burada bilinmesi gereken husus şudur: Devlet KDV iadesini inşaat firmasına yapar, kooperatif tüzel kişiliğine değil. Tam rakamlar kooperatifin iftiracı yöneticilerinde var. Hatta diğer kooperatifteki ortaklarıyla paylaşıp onlar da gruplarında Efeler şu kadar KDV iadesi almış diye paylaşıyorlardı. Şimdi kendi yaptıkları inşaatta KDV iadesini yine inşaat şirketi alıyor ve kooperatife vermiyor. Ya da Kıbrıs Kooperatifinde ihale ile işi başkasına verirlerse KDV iadesini o firma alacak kooperatif değil. Ama olsun, onlar dürüstler.

 

Durumu daha anlaşılabilir kılmak için rakamlarla şu şekilde örnek vereyim:

Mesela Diafon

Liste fiyatı 1.000 TL + %18 KDV (180 TL), KDV dahil 1.180 TL (KDV’siz ya da %1 KDV ile satın almak mümkün değil)

İnşaat firması bunu %50 iskonto ile 500 TL + %18 KDV (90 TL) 590 TL’ye alıyor. Bunu kooperatif de alsa inşaat firması da alsa %18 KDV ödeyecek ve kooperatif inşaat firması ile aynı iskontoyu alsa bile 590 TL para ödeyecek.

Sözleşmemize göre inşaat firması bunu %7 karla 631 TL + %1 KDV (6,31 TL) 637 TL olarak kooperatife fatura ediyor.

Kooperatif de bu faturanın %3 ünü stopaj olarak kesip 618 TL olarak inşaat firmasına ödeme yapıyor.

İnşaat firması da bir yıl sonra KDV iadesi için başvurup KDV iadesi alıyor.

Eğer mal alımını doğrudan kooperatif yapmış olsa kimse KDV iadesi alamıyor.

Yazdıklarım yalansa aksini ispat etmek çok basit ama yalan olsaydı bir yıldır 50 sefer ispatlarlardı.

Bu arada mesela Siemens Ankastre Fırın veya Ocak gibi örneklerde devlet KDV iadesi yapmıyor. Farklı kıstasları var. Yani her ödenen KDV inşaat şirketi tarafından iade olarak alınamıyor.

Peki bunların iddiası ne? Yine Diafon örneğinden gidelim

İnşaat firması KDV dahil 590 TL ödeyerek satın aldığı Diafon için KDV’yi dahil etmeyip 535 TL fatura kesecek. Stopaj kesintisinden sonra kooperatiften 519 TL alacak. Cebinden ödediği 71 TL’yi, bir buçuk yıl sonra KDV iadesi aldığında bu rakamı, kurtarabilirse ne mutlu ona. Bir buçuk yıl cebinden inşaatı finanse edip iş yapacak ve riski alacak (pencere örneğinde olduğu gibi sorun çıktığında ilave tüm maliyete kendisi katlanacak) iş bitiminde de kar etmeyecek.

SÖZLEŞMEYE GÖRE UYGULAMA

 

ONLARIN İDDİA ETTİĞİ

ÜRÜN FİYATI 118 TL (100+18 kdv) ÜRÜNÜ KOOPERATİF ALSA 100 TL’YE ALABİLİR
ANCAK BUNUN DOĞRU OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI. KOOPERATİF DE ALSA 118 TL ÖDEYECEK VE KDV İADESİ ALAMAYACAKTIR.

İNŞAAT FİRMASI ÜRÜNÜ 118 TL’YE SATIN ALDI

İNŞAAT FİRMASI ÜRÜNÜ 118 TL ÖDEYEREK ALACAK

SÖZLEŞMEYE GÖRE 126 TL OLARAK FATURA ETTİ HESAPLAMAYA KDV DAHİL EDİLMEDEN
107 TL OLARAK FATURA EDECEK

%3 STOPAJ KESİNTİSİNDEN SONRA İNŞAAT
FİRMASINA 122 TL ÖDEME YAPILDI

%3 STOPAJ KESİNTİSİNDEN SONRA İNŞAAT
FİRMASINA 103,5 TL ÖDENECEK

ÜRÜNÜN VE 3. KİŞİLERİN HATALARININ SORUMLULUĞU İNŞAAT FİRMASINDA ÜRÜNÜN VE 3.KİŞİLERİN HATALARININ SORUMLULUĞU
İNŞAAT FİRMASINDA OLACAK

Bir inşaat firmasının bu şekilde sözleşme imzalayıp iş yapacağına sadece ahmaklar inanır, dolandırıcılar da bunun doğru yöntem olduğunu savunur ve insanları kandırır.

Yani yönetim olarak işi kendimiz yapsaydık iyi ihtimalle 590 TL’ye alacağımız malı inşaat firması üzerinden işi başkasına yaptırarak ve ilave garanti alarak (diafon firması batsa bile inşaat firmasının garantörlüğü devam ediyor çünkü) 535 TL’ye almamız gerekiyor bunların hesabıyla.

Abdullah Bey’in Gökhan Bey’le görüşmekten kaçmasının sebebi bu olsa gerek. Basit sorulara bile ya bilmediği için ya da art niyetli olduğu için cevap veremiyor.

Bu arada merak edenler diğer kooperatifin inşaatını yapan inşaat firması kooperatif inşaatından dolayı 5 milyondan fazla vergi iadesi alacak sadece 2020 yılındaki 4-5 ay için. Yoksa onlar da mı hırsız?

 

Başkan Abdullah Bildirici’yi seçtiren ortağımızın tabiriyle “Kuşlar, uyumaya devam ediyor”   

 

BİR CEVAP BIRAK