Ana sayfa Güncel IATA yeni anket sonuçlarını açıkladı

IATA yeni anket sonuçlarını açıkladı

IATA’nın seyahat edenlerle yaptığı son ankete katılanların yüzde 88’i sınırları açarken salgın riskini yönetmek ve ekonomiyi yeniden canlandırmak arasında doğru dengenin sağlanması gerektiğini belirtti. Yüzde 84 ise Covid-19’un ortadan kalkmayacağına inanıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), seyahat edenlerle ilgili yaptığı son anketin sonuçlarını açıkladı. Anket, hava yolculuğuna geri dönüş konusunda artan güveni, mevcut seyahat kısıtlamalarındaki hayal kırıklığını ve sağlık kimlik bilgilerini yönetmek için bir seyahat uygulamasının kabul edildiğini ortaya koydu.

IATA anketine katılanların yüzde 88’i, sınırları açarken Covid-19 risklerini yönetmek ve ekonomiyi yeniden canlandırmak arasında doğru dengenin sağlanması gerektiğine inanıyor.

Yüzde 85’i, hükümetlerin sınırları yeniden açmak için Covid-19 hedefleri (test kapasitesi veya aşı dağıtımı gibi) belirlemesi gerektiğine inanıyor.

Ankete katılan yüzde 84 yolcu, Covid-19’un ortadan kalkmayacağına inanıyor. Bu nedenle normal yaşarken ve seyahat ederken risklerin yönetilmesi gerektiğine inanıyor.

Yüzde 68, yaşam kalitelerinin seyahat kısıtlamaları nedeniyle zarar gördüğünü kabul ederken, yüzde 49, hava yolculuğu kısıtlamalarının çok ileri gittiğine inanıyor.

Anketten çıkan sonuca göre, seyahat kısıtlamaları için halk desteği varken, insanların Covid-19 risklerini yönetme konusunda kendilerini daha rahat hissettiği anlaşılıyor.

İnsanlar ayrıca seyahat özgürlüğünün kaybedilmesinden dolayı hayal kırıklığına uğramış hissediyorlar, ankete katılanların yüzde 68’i bunun sonucunda yaşam kalitelerinin kötüye gittiğini belirtiyor. Seyahat kısıtlamaları sağlıkla ilgili, sosyal ve ekonomik sonuçlarla birlikte gelir. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 40’ı, seyahat kısıtlamaları nedeniyle zihinsel stres ve önemli bir insan anını kaçırdıklarını bildirdi. Üçte birinden fazlası ise, kısıtlamaların normal iş yapmalarını engellediğini söyledi.

Gelecek için neler düşünülüyor?

Ankete katılanların yüzde 57’si, salgının kontrol altına alınmasından sonraki iki ay içinde seyahat etmeyi bekliyor (Eylül 2020’de yüzde 49’du).,

Yüzde 72’si aile ve arkadaşlarını en kısa sürede görmek için seyahat etmek istiyor (Eylül 2020’de yüzde 63’ten daha yüksek).

Yüzde 81’i aşı olduktan sonra seyahat etme olasılıklarının daha yüksek olacağına inanıyor. Hedefte karantina olasılığı varsa yüzde 84’ü seyahat etmeyeceğini söylüyor (Eylül 2020’de yüzde 83).

Ankete katılanların 56’sı, ekonomi istikrara kavuşana kadar seyahati erteleyeceklerine inanıyor (Eylül 2020’de% 65’ten iyileştirildi).

İnsanlar seyahat etme konusunda daha güvendeyiz diyor

IATA tarafından yapılan açıklamada, anket yanıtlarının insanların seyahat etme konusunda daha güvende olduklarını söylediği belirtildi. “Covid-19 kapsamı” altında birkaç ay içinde seyahat etmeyi bekleyenler, şimdi ankete katılanların yüzde 57’sini oluşturuyor (Eylül 2020’de yüzde 49). Bu, insanların yüzde 81’inin aşı olduktan sonra seyahat etme olasılığının daha yüksek olacağını gösteren aşının yaygınlaştırılmasıyla destekleniyor. Ankete katılanların yüzde 72’si, Covid-19’un arkadaşlarını ve ailelerini görmek için kontrol altına alındıktan sonra mümkün olan en kısa sürede seyahat etmek istiyor.

IATA Travel Pass

Ankete katılanların yüzde 89’u, hükümetlerin aşı ve test sertifikalarını standartlaştırması gerektiğine inanıyor. Yüzde 80’i IATA Travel Pass uygulamasını mümkün olan en kısa sürede kullanacağını belirtiyor.

Yüzde 78’i, verileri üzerinde tam kontrole sahip olduklarında yalnızca seyahat kimlik bilgisi uygulaması kullanacağını ifade ediyor.

“Covid-19’la yaşamayı öğrenmeliyiz”

Son anketle ilgili açıklamalarda bulunan IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Şu anda herkesin en büyük önceliği Covid-19 krizi sırasında güvende kalmaktır. Ancak sınırları yeniden açmanın, riskleri yönetmenin ve insanların hayatlarına devam etmesini sağlamanın bir yolunu bulmamız önemlidir. Buna seyahat özgürlüğü de dahildir. Covid-19’un olduğu bir dünyada yaşamayı ve seyahat etmeyi öğrenmemiz gerekeceği anlaşılıyor. Seyahat kısıtlamalarının sağlık, sosyal ve ekonomik maliyetleri göz önüne alındığında, havayolları, hükümetler sınırları yeniden açmaya başlar başlamaz dünyayı yeniden bağlamaya hazır olmalıdır. Ölçülebilir kilometre taşlarına sahip bir planın bu kadar kritik olmasının nedeni budur. Biri olmadan, gereksiz bir gecikme olmadan yeniden başlatmaya nasıl hazırlanabiliriz?” dedi.

BİR CEVAP BIRAK